01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Expo'yu 2017'ye öteleyelim!

Birkaç gündür Dubai'de 2020 Exposu için yapılan hazırlıkları ve tanıtımı faaliyetlerini hayranlıkla izliyorum. Taksicisinden, otelcisine, teknecisinden, esnafına herkes daha 5 yıl öncesinden Expo ile yatıp Expo ile kalkıyor.

Antalya tarihinin en büyük etkinliğinin sönük geçmemesi adına içimden gelen ses bu. Zira şu anda görünen resim 2016 Exposu için pek iç açıcı görünmüyor. Bu fikrin oluşmasında hatırı sayılır birkaç önemli neden var:

1. Turizmde türbülanslı bir döneme girildi ki, bunun artçıları bir iki yıl daha sürebilir. Turizm camiası 2015 yılının resmini henüz net göremiyor. Cılız geçecek bir 2015 sezonu 2016 yılında da hissedilecektir. Turistsiz ve turizmsiz bir expoyu sanırım kimse hayal emiyordur.
2. 100 ülke hedefi ile başlayan Expo 2016'ya kesin onay veren ülke sayısı beklenilenin çok altında kaldı. Bundan sonra da çok fazla artmasını beklememek lazım. Bunun mutlaka çok farklı sebepleri vardır. Hatırlayın! biz oylama yöntemini beğenmediğimiz için Eurovision şarkı yarışmasından çekilmiştik. Kanımca tanıtım faaliyetlerinin burnumuzun dibinde vuku bulan ve bütün dünyayı sarıp sarmalayan siyasi çalkantıların gölgesinde geçmesi bunun en büyük nedenlerinden biridir. Uluslararası katılımı zayıf bir exponun yararından çok zararının olacağını kestirmek pek zor değil.
3. Altyapı hazırlıkları henüz istenilen düzeye ulaşmamıştır. Gerek oluşturulan projeler, gerek expo sahasının hazırlanması sancılı bir şekilde geçmektedir. Neredeyse her gün 'çiçekler yetişmedi, yollar yapılmadı ' haberleri ile endişeleniyoruz. Artık bunların gündemden çıkıp, oluşturulan bir plan dahilinde işlerin yürütülmesini sağlamak gerek.
4. Expo hazırlıkları bir türlü halkı sarıp sarmalayamamıştır. Şehir halkının umurunda olmayan bir etkinlik resmi ile karşı karşıyayız. Birkaç gündür Dubai'de 2020 Exposu için yapılan hazırlıkları ve tanıtımı faaliyetlerini hayranlıkla izliyorum. Taksicisinden, otelcisine, teknecisinden, esnafına herkes daha 5 yıl öncesinden Expo ile yatıp Expo ile kalkıyor. %70'i yabancılardan oluşan Birleşik Arap Emirlikleri'nde bu birlik sağlanmışsa, bizim bu konudaki duyarsızlığımızı irdelemek gerekir. 
Bu şartlar altında yapılacak Expo 2016 etkinliğinin hedeflediğimiz etkiyi yaratması çok uzak ihtimal. Oysa büyük fedakarlıklarla kazanılan bu organizasyonun tam bir tanıtım patlamasına dönüşmesi gerekirdi.
Bu yüzden gerekirse 1 yıl daha bekleyip katlımı yüksek, organizasyonu mükemmel bir Expo etkinliğini hayata geçirelim. 
Önerim, Expoyu önemsediğim ve umurumda olduğu içindir, tenkit etmek için değil. Eğer bu hamle ülke menfaatineyse 'kral çıplak 'demekte hiçbir sakınca yok...

En Son Yazılanlar