01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Sömestr ve yaz tatilleri bölgelere göre ayrılsın

Siz "inat" deyin ama biz "Niyet ettik, şu sömestr ve yaz tatillerini bölgelere göre ayırmaya" diyerek temcit pilavımızı tekrar huzurlarınıza sunarız...
Bakalım ilanlara; sömestre'de Uludağ gecelik 350 TL, ama sömestra bir gün kala veya bir gün sonra 80, 90 TL. 

Öğrencilerin yaz tatili başlar. Güneyde 5 yıldızlı otelin gecesi 200 TL. Ama bir gün önce 60 TL. Tatil biter 40 TL. Sonra sorarız, "Neden Türkler Uludağ'da bir gece dağ oteli fiyatına 1 hafta konaklanan Bansko'da (Bulgaristan) kayarlar?"

ÖSYM, LYS, LGS hatta KPSS. Farketmez. Doğu hep sonuncudur. Ardından Güney gelir. Çünkü batıda okullarda 160 - 170 gün ders (müfredat) görülürken, doğuda kış şartları sebebiyle 2 ay okullar kapalıdır.
Doğu, batıya oranla neredeyse üçte bir daha az eğitim görür. Haziranda Güney kaynar okula giderken. Anadolu'da köydeki talebe okulu olsa da ekim zamanı ailesine yardım eder. Karadeniz'de de çay, fındık toplar.
İsviçre'nin 6 milyon nüfusu var. Yüz ölçümü Konya ovasından hallice. Ama İsviçre'de sömestr ve yaz tatilleri malum sebeplerde ayrı ayrı dönemlerde değerlendirilir.
Almanya'da da öyle, Fransa, İtalya, Amerika v.s. Kısacası dünyada da böyle.
Bizde ise 18 milyon ortaöğrenim talebesi ve hatta üniversiteliler hep aynı gün, yaz ve sömestr tatiline çıkar. Ve aynı gün fiyatlar ile kazalar tavan yapar.
Oysa biz de dünyadaki diğer ülkeler gibi bölge ve tarihlere göre sömestr ve yaz tatillerini ayırabilirsek, iç turizmi yüzde 30-35 arttırabileceğiz.
Acentalar ve oteller, daha uzun süreli kazanacak, fiyatlar ise daha makul rakamlara inecek.
Sömestre tatili 15 günden 2 aya YA-YI-LA-CAK, yaz tatili ise 2,5 aydan 4, 4,5 aya yayılacak. Doğu ile batı arasındaki eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak. Çünkü artık doğudaki öğrenci de batıdaki arkadaşları kadar müfredat yani ders görecek.
Seyahat acentaları açısından bakarsak; yüzde 30-35 daha çok müşteri ve daha uzun süreli kazanç elde edilecek.
Otelciler açısından bakarsak; tesisleri daha uzun süreli doluluk yaşayacak, daha çok kazanç sağlayacaklar. Olmayan müşteri-sabit gider kıskacından kurtulacaklar.
Tüketiciler açısından bakarsak; herkes "tatil hakkını" daha ucuza elde edebilecek.
Esnaf açısından bakarsak; daha çok kazanç elde edecekler.
Öğrenciler açısından bakarsak; doğu ile batı, kuzey ile güney arasındaki eğitim süresi ve kalitesi farklılığı azalacak.
Milli Eğitim Bakanlığı açısından bakarsak; bir kez olmak üzere fazla mesai yapacaklar...
Bölgeler ve öngörülen tarihler;
Marmara ve özellikle İstanbul, turizm potansiyeli açısından çok yüksek. Türkiye'de seyahat eden kitlenin yüzde 60'ı Marmara bölgesinin tüketicileri. Bu nedenle mümkünse İstanbul'u da iki yakasına göre ayırmalı. Elbette bölgenin coğrafi durumu, hasat, ekim zamanları, turizm bölgelerindeki illerin durumu bölge yetkililerce tekrar değerlendirilebilecektir.

En Son Yazılanlar