12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Türkiyeye Gelmeden Önce

Türkiye’de Para Birimi

Türkiye’de Para Birimi
Cumhuriyet ilan edildikten sonra 1925 yılında ilk Türk banknotlarının basılmasına karar verildi ve ilk kağıt paralar 1927 yılında İngiltere’de basıldı. O dönemde daha harf devrimi yapılmadığından bu ilk kağıt paralar Latin harfleri ile basılmamıştı. Yeniden bastırılması çok büyük masraf olduğundan bu eski yazılı kağıt paralar uzun yıllar kullanılmaya devam edildi. 1937 yılında ise Latin harfli paralar basıldı.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüne kadar kağıt paraların üzerinde Atatürk’ün resimleri yer aldı. İsmet İnönü cumhurbaşkanı seçilince o sırada Londra’da basılmakta olan paraların üzerine İnönü’nün resimleri konuldu. 1951 yılına kadar basılan paralarda İnönü’nün resimleri yer aldı.
2011 yılında, Merkez Bankası tarafından bir simge yarışması düzenlendi. Bu yapılırken, Türk parasının hem bütün dünyada bilinirliğini arttırmak hem de itibar kazındırmak hedeflenmişti. Sonuçlar 1 Mart 2012 tarihinde duyuruldu ve bugünkü Türk Lirası simgesi kabul edildi.
Paramızın bu yeni sigesi, yarım çıpa şeklinde L harfi ve bu harfin içine yerleştirilen yukarı doğru çift çizgiden oluşamaktadır. Doğu batı yönündeki çift çizgi, doğu ile batı arasında bir köprü oluşumuzu, çıpa ise yükselmeyi, güven ve istikrarı ifade etmektedir.
2004 yılında çıkarılan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Para Birimi Hakkında Kanun’a göre ülkemizin para birimi Türk Lirası’dır. Türk Lirası’nın alt birimi ise Kuruş’tur. Bir Türk Lirası yüz Kuruş’tur.
2004 yılında çıkarılan bu kanun aslında paramızdan altı sıfır atılmasını ve paramızın isminin Yeni Türk Lirası olmasını düzenliyordu. Bu uygulamaya 1 Ocak 2009 tarihinde son verilmiş olup artık Türk Lirası olarak kullanılan paramız son şeklini almıştır.
Yeni Türk Lirası banknotları ve madeni paraları, 2009 yılı boyunca Türk Lirası banknotları ve madeni paralari ile birlikte kullanılmaya devam etmiş ve 31 Aralık 2009 tarihinde tümden tedavülden kaldırılmıştır.
Bugün kullanılmakta olan Türk Lirası banknotları, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’dır. Madeni para değerleri ise, 1, 5, 10, 25, 50 Kuruş ve 1 Lira’dan oluşmaktadır.
Ekonomileri düzgün olan ülkelerin paralarındaki kupür dağılımına bakıldığında, orta büyüklükte satın alma gücü olan kupürlerin en çok kullanılan banknotlar olduğu görülmektedir. Ülkemizde de bu açından 20 ve 50 TL’lik banknotlar en çok kullanılan kupürler arasındadır. Tedavüle çıkarılan banknotların kalitesinin belli bir düzeyde kalması ve piyasalarda bozuk para sıkıntısı olmaması için kupürlerin dengeli bir dağılıma sahip olması ve kullanılması önemlidir.
Banknotlarda bulunan güvenlik özelliklerine gelince. Bütün banknotlarda UV özellike olan ve üzerinde kupür değeri ve TL harfleri bulunan bir emniyet şeridi bulunmaktadır. Ayrıca banknotların ön yüzünde küçük bir Atatürk portresi ile kupür değerini gösteren bir filigran bulunmaktadır. Yine banknotların ön yüzünde banknot sallandığında parlak renkli yansımalar yapan holografik şerit yer almaktadır. Banknotların arka yüzünde de kupür değerini ve TL harflerin taşıyan sarı renkli parlak bir şerit bulunmaktadır. Banknotların ön yüzünde kabartma baskı vardır ve parmakla hissedilebilir. Bütün banknotlar, görme engellilere yönelik özellikler taşımaktadır.
Ülkeye giriş yapan yolcuların, beraberlerinde Türk parası ve döviz getirmeleri serbesttir. Ancak ülkeden çıkış yaparlarken, 5.000 ABD Doları veya buna denk efektifi ve en çok 5.000 ABD Doları karşılığı Türk parasını ülke dışına çıkarabilirler.
Bu arada yabancılar ile ülke dışında çalışan Türk vatandaşları, ülkeye giriş sırasında beyan etmiş olmak koşulu ile, Türkiye’de yerleşik kişiler ise banka veya finans kuruluşlarından döviz satın aldıklarını belgelemek koşulu ile 5.000 ABD Doları veya dengini geçen miktarda efektifi beraberlerinde ülke dışına serbestçe çıkarabilirler.