12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Türkiyeye Gelmeden Önce

Türkiye’de Vize İşlemleri

Türkiye’de Vize İşlemleri
Türkiye’ye gelecek yabancıların ülkemize gelmeden önce mutlaka vize almaları gerekmektedir. Bunu için bulundukları ülkelerdeki dış temsilciliklerimize şahsen başvuruda bulunmaları gerekiyor. Olası gecikmelerin önünde geçebilmek için, vize başvurularının planlanmış olan yolculuk tarihinden en az bir ay önce yapılmasında yarar var.
Bu arada internet üzerinden vize işlemi yaptırmak da mümkündür. E-vize almak için www.evisa.gov.tr internet adresi kullanılmaktadır. Türkiye’ye giriş yapılmasına olanak tanıyan e-vize, gerek dış temsilciliklerimizden verilen vizelere gerekse sınır kapılarında verilen vizelere alternatif bir uygulamadır. Bunun için internet sitesi üzerinde yer alan gerekli bilgileri girmek ve harç tutarlarını kredi kartı veya banka kartı aracılığı ile ödemek yeterli olmaktadır. Bu yapıldıktan sonra e-vize indirme seçeneği kullanılarak vize işlemi tamamlanmaktadır. Vize bilgisi sistem tarafından e-vize başvuru sahibinin mail adresine gönderilmektedir.
Ancak e-vize sadece ülkemize turistik veya ticari amaçlı gelecekler tarafından kullanılabilmektedir. Ülkemize çalışma veya öğrenim amacı ile gelecekler, vize taleplerini yine dış temsilciliklerimize yapmak zorundadırlar.
Ülkeye giriş sırasında, görevliler e-vize bilgilerini kullandıkları sistemler üzerinden kontrol edebilmektedir. Yine de bu şekilde vize alanların, vize çıktılarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
Bu arada yabancıların ellerindeki pasaportların geçerlik süresinin, talep ettikleri vize süresinin bitim tarihten itibaren en az altı ay daha uzun olması gerekiyor.
Ellerinde Seyahat Belgesi bulunan yabancıların ise hangi uyruktan olurlarsa olsunlar, mutlaka dış temsilciliklerimizden vize almaları gerekiyor.
Dış temsilciliğimiz bulunmayan ülkelerde yaşayan yabancılar, hangi ülkenin vatandaşı ise, vize başvurularını o ülkeye akredite olan dış temsilciliğimize yapmak zorundadırlar.
Ülkemize gelecek yabancılar, bilimsel araştırma yapmak, belgesel film çekmek, arkeolojik kazı yapmak veya benzeri çalışmalarda bulunmak için geliyorlarsa, bu yabancıların dış temsilciliklerimize başvurmaları gerekiyor. Ayrıca bu çalışmalar için izin almaları da gerekiyor.
Yabancılar geçerli bir vizeye sahiplerse, ayrıca bir de ikametgah izni almaları gerekmiyor. Ancak bu yabancılar çalışmak için veya öğrenim görmek için geliyorlarsa, vizeleri ne kader süre için verilmiş olursa olsun ayrıca ülkeye giriş yaptıktan sonra bulundukları ilin Emniyet Müdürlüğü’ne başvurmaları ve ikamet izni almaları gerekiyor.
Ülkemize gelecek bütün yabancıların, son 180 gün içinde ülkemizde kaldıkları toplam süre 90 günü geçemez.
Bazı ülkelere vize muafiyeti uygulanmaktadır. Muafiyet koşullarına göre bu ülkelerden gelecek yabancıların vize talebi yapmalarına gerek yoktur. Bunun dışında ülkemize gelecek bütün yabancılar vize almak zorundadırlar.
Ülkemize çalışmak için gelecek yabancıların, dış temsilciliklerimize hem çalışma izni hem de çalışma vizesi almak üzere başvuru yapmaları gerekiyor. Çalışma vizesi alan yabancılar, ülkeye giriş yaptıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde ve çalışmaya başlamadan önce bulundukları ilin Emniyet Müdürlüğü’ne ikamet izni almak için başvuru yapmaları gerekmektedir.
E-vize uygulamasının başlamasının arkasından, 2014 Nisan ayından beri hava alanlarında visa uygulamasına son verilmiştir.