12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Türkiyeye Gelmeden Önce

Türkiye’ye Gelmeden Önce

Türkiye’ye Gelmeden Önce

Ülkemiz tam bir turizm cennetidir. Bu klasikleşmiş bir ifade olmasına rağmen gerçeği yansıtmaktadır. Ülkemize gelen turist sayısı her yıl katlanarak büyüyor. Geçtiğimiz yıl gelen turist sayısı yüzde 10’a çok yakın bir oranda artmıştır. Toplam 35 milyon turist gelmiştir. Bu sayı ile ülkemiz bir rekor kırmıştır ve dünyada en çok turist çeken ülkeler sıralamasında altıncı sıraya yerleşmiştir.

Zaman zaman siyasi ve ekonomik krizler olumsuz etki yaratsa da özellikle Ortadoğu ve Latin Amerika ülkelerinden gelen turist sayısındaki artış bunu telafi etmiştir.

Turist sayısı bakımından sıralamada önümüzdeki ülkeler Fransa, Amerika, Çin, İspanya ve İtalya’dır. Ülkemize gelen 35 milyon turist içinde Avrupa’dan gelenlerin sayısı 18,7 milyon olmuştur. Ülkeler bazında bakıldığında 5 milyon turist Almanya’dan, 4,3 milyon turist Rusya’dan ve 2,5 milyon turist İngiltere’den gelmiştir.

Peki bu turistler ülkemizde en çok nereleri tercih ediyorlar? Antalya’ya 11,1 milyon turist, İstanbul’a 10,5 milyon turist, Muğla’ya ise 3 milyon turist gelmiş.

Türkiye önümüzdeki birkaç yıl içinde 50 milyon turist bekliyor. Buna bağlı olarak da 50 milyar dolar turizm geliri hedefliyor.

Türkiye’ye tarih boyunca jeolojik, politik ve stratejik açılardan son derece önemli bir noktada bulunmuş. İnsanlar 10 bin yıl öncesinden itibaren topraklarımıza gelmişler ve yerleşmişler. Sayısız medeniyet kurulmuş ve yok olmuş. Her bir medeniyet izlerini bırakmış. Ülkemiz inanılmaz bir arkeolojik zenginliğe sahip. Hala kazı yapılmasını bekleyen yerler var ve hala yeni yerler ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin hemen hemen her noktası antik dönemlerden iz taşıyor. Bu yüzden Türkiye, insanlık tarihini keşfetmek isteyenler için inanılmaz bir kaynak özelliğinde.

Bunun yanında dinler tarihi açısından da çok önemli olaylar yaşamış topraklarımız. Hırsitiyanlığın ilk yayılmaya başladığı yer bu topraklar üzerindedir. Hıristiyanlığın gelişmesinde önemli toplantılar bu topraklar üzerinde yapılmış. Ayrıca Güneydoğu bölgemiz Peygamberler diyarı olarak biliniyor. Bu yüzden din turizmi açısından da Türkiye zengin bir ülke.

Ve sadece dinlenmek ve doğayı tanımak isteyenler için de sayısız zenginlik barındırıyor topraklarımız. Bir kere üç tarafı denizlerle çevrili ve iklim açısından hem deniz turizmine hem de doğa turizmine olanak sağlayan bir iklime sahip.