01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Türkiye’de Vize İşlemleri

Türkiye’de Vize İşlemleri
Türkiye’ye gelecek yabancıların ülkemize gelmeden önce mutlaka vize almaları gerekmektedir. Bunu için bulundukları ülkelerdeki dış temsilciliklerimize şahsen başvuruda bulunmaları gerekiyor. Olası gecikmelerin önünde geçebilmek için, vize başvurularının planlanmış olan yolculuk tarihinden en az bir ay önce yapılmasında yarar var.

Türkiye'de Gümrük İşlemleri

Türkiye'de Gümrük İşlemleri
Ülkemizde gümrük işlemleri yapılırken güdülen temel felsefe, yasal yollardan yapılan ticaretin önündeki engelleri kaldırmak ve kolaylaştırmak, buna karşılık yasal olmayan yollardan yapılan ticareti önlemek ve caydırmaktır. Bu anlayışıa uygun olarak ülkeye getirilen veya ülkeden çıkarılan her türlü mal ve eşya, gümrük görevlileri tarafından, yasalara uygun şekilde kontrol edilmektedir.

Türkiye’de Yabancı Araçlar İçin Sigorta İşlemleri

Türkiye’de Yabancı Araçlar İçin Sigorta İşlemleri
Yabancı bir ülekeden kara yolu ile gelen yabancı plakalı araçlar sınırlarımızdan giriş yaparken, geçerli bir zorunlu trafik sigortası ibraz etmek zorundadırlar. Bu uygulama kapsamında bazı yabancı ülkelerle, karşılıklı anlaşmalar yapılmış ve hangi belgelerin zorunlu trafik sigorta poliçesi olarak kabul edileceği ve hangi güvencelerin bu poliçenin yerini tutacağı tespit edilmiştir.

Türkiye’de Para Birimi

Türkiye’de Para Birimi
Cumhuriyet ilan edildikten sonra 1925 yılında ilk Türk banknotlarının basılmasına karar verildi ve ilk kağıt paralar 1927 yılında İngiltere’de basıldı. O dönemde daha harf devrimi yapılmadığından bu ilk kağıt paralar Latin harfleri ile basılmamıştı. Yeniden bastırılması çok büyük masraf olduğundan bu eski yazılı kağıt paralar uzun yıllar kullanılmaya devam edildi. 1937 yılında ise Latin harfli paralar basıldı.

Türkiye’ye Gelmeden Önce

Türkiye’ye Gelmeden Önce

Ülkemiz tam bir turizm cennetidir. Bu klasikleşmiş bir ifade olmasına rağmen gerçeği yansıtmaktadır. Ülkemize gelen turist sayısı her yıl katlanarak büyüyor. Geçtiğimiz yıl gelen turist sayısı yüzde 10’a çok yakın bir oranda artmıştır. Toplam 35 milyon turist gelmiştir. Bu sayı ile ülkemiz bir rekor kırmıştır ve dünyada en çok turist çeken ülkeler sıralamasında altıncı sıraya yerleşmiştir.

Zaman zaman siyasi ve ekonomik krizler olumsuz etki yaratsa da özellikle Ortadoğu ve Latin Amerika ülkelerinden gelen turist sayısındaki artış bunu telafi etmiştir.