12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kongre Turizmi Kayıplarımızı Telafi Edebilir mi

Güneydoğu sınırlarımızda içte ve dışta yaşanan kötü gelişmeler turizm sektöründe beklentileri son derece kötü etkilemektedir. Buna bir de Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin eklenmesi ve Rusya’nın ülkemize karşı takındığı olumsuz durum eklenince, sadece Rusya’dan gelecek değil, çeşitli ülkelerden gelecek yabancı turistlerin ülkemize bakış açılarını değiştirmiş ve arka arkaya rezervasyon iptalleri yaşanmaya başlanmıştır. 

Şimdi doğal olarak turizmciler, yaşanan kayıpları başka yollardan kapatmaya çalışmakta ve farklı turizm etkinliklerine yönelmektedirler. Bu açıdan bakınca yılın sadece belli bir dönemine odaklanmayan, yılın her mevsiminde, her ayında yapılabilen kongre, toplantı ve etkinlik turizmi bir can simidi olmuştur. Yılın her günü sürdürülebilen bu turizm faaliyeti ile şimdi kayıplar telafi edilmek istenmektedir.

Aslına bakılırsa ülkemizde bulunan tesisler kongre, toplantı ve etkinlik aktiviteleri için oldukça elverişli durumdadır. Turizm sektöründe kongre, toplantı ve etkinlik turizmine MICE turizmi denmektedir. MICE ifadesi, İngilizce Meeting, Incentive, Congress, Events kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen bir kısaltmadır. Ülkemizde bu olumsuz gelişmeler yaşanmıyor olsa bile, son yıllarda bu turizm faaliyetleri daha fazla ön plana çıkmaktadır. Geçtiğimiz 2015 yıl sonu itibariyle turizmden elde edilen gelirlerin yüzde 40’ı kongre, toplantı ve etkinlik turizminden sağlanmıştır. Çünkü bu amaçla ülkemize gelen kişiler, üst düzey gelir grubuna giren ve eğitim seviyeleri yüksek kişilerdir. Çeşitli kuruluşların ve organizasyonların yöneticileri, üyeleri ve delegeleri olan bu kişilerin harcama potansiyelleri de yüksektir.

Oysa tatil turizminin belli bir dönemi vardır. Genelde Nisan ayından başlayan ve Ekim ayında sona eren bu dönem kapandığında, bu yönde hizmet veren turizm tesisleri sezon dışında ya kapanmakta ya da çok düşük doluluk oranları ile faaliyetlerini sürdürmektedir. İşte bu ölü sezonda bile bu tesislerin MICE turizmine hizmet verecek olması önemlidir. Bu durum normal koşullarda böyleyken, şimdi yüksek sezondaki turizm kayıplarının da bu yoldan kapatılması planlanmaktadır.

Sadece güneydoğu sınırlarımız içinde ve dışında yaşanan askeri hareketlilik değil, son günlerde büyük şehirlerde gittikçe artan terör olayları da yabancıların ülkemize tatil amaçlı gelme kararlarını önemli ölçüde etkilemiştir. Bu durumun kötü sonuçlarının, sadece daha başında bulunduğumuz 2016 yılını değil önümüzdeki 2017 yılını da kötü etkileyeceği şimdiden bellidir. Bu yüzden turizmciler, tatil dışında diğer turizm çeşitlerine ağırlık vererek yaralarını sarmak peşindedirler.

Kısaca turistik tesislerin yılın 12 ay boyunca açık tutulması mümkündür. Eğer kongre, toplantı ve etkinlik turizmine daha fazla odaklanacak olunursa, düşük sezonda olsun yüksek sezonda olsun ülkemizde ve çevresinde yaşanan olumsuz gelişmelerin turizm sektöründe yol açtığı kayıplar, bu organizasyonlarla telafi edilebilir.

Kongre, toplantı ve etkinlik organizasyonları, dünyada ağırlıklı olarak New York, Paris, Viyana veya Barselona gibi şehirlerde yapılmaktadır. İnsanlar artık hep aynı yerlere gitmekten sıkılmakta ve yeni yerler görmek istemektedir. İşin bu yönü de dikkate alındığında, MICE turizmi için ülkemiz oldukça fazla destinasyona sahiptir.

 

Turizmde yaşanan bu kötü durum öncesinde ülkemiz, turizmin bu dalında dünyanın parlayan yıldızı olmaya başlamıştı. Özellikle İstanbul ve Antalya başta olmak üzere ülkemiz bu alanda ciddi bir potansiyele sahiptir. Ayrıca ülkemiz Akdeniz, Avrasya, Balkanlar ve Orta Doğu’nun tam merkezinde yer almaktadır. MICE turizmi açısında ülkemizi öne çıkarak birçok nokta var. Otel ve kongre merkezlerimiz yeni ve teknolojik açıdan eksiksizdir. Hizmet ve servis kalitemiz yükselmektedir. Ülkemiz tarihi ve doğal güzellikler açısından zengindir. Türk Hava Yolalrı bugün nereyese üçyüze yakın noktaya doğrudan uçuş imkanı vermektedir. Bu artılar ile birlikte turizmde kaybedilen pazarlara karşılık yeni pazarlar kazanılabilir.

En Son Yazılanlar