12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

RUS Turistlerle İlk Karşılaşma Duygu Dolu

Moskova- Antalya seferini gerçekleştiren ve 189 yolcu taşıyan uçak, bugün Antalya Havalimanı'na indi. Rossiya Airlines'in (Russian State) Moskova-Antalya seferini gerçekleştiren FV 5859 sefer numaralı B737-800 uçağı, 189 yolcusuyla birlikte saat 10.30'da Antalya Havalimanı 2'nci Dış Hatlar terminaline geldi. Uzun bir aradan sonra gelen ilk Rus turist kafilesi, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Yavuz, Antalya DHMİ Baş Müdürü Osman Serdar ve ICF Airports Antalya Havalimanı yönetimi tarafından karşılandı.

Abana'da Turizm Komisyonu İncelemesi

Abana'da Turizm Komisyonu İncelemesi

Kastamonu İl Genel Meclisi (İGM) Turizm Komisyonu, Abana ilçesinde incelemelerde bulundu.

Komisyon üyesi İsmail Göksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede ilgili kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerince gerçekleştirilen "Turizmin Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu toplantıya destek vermek için bu ay Abana'yı gündeme aldıklarını söyledi.

Av Turizmimiz Ne Durumda

Ülkemiz, potansiyeli olmasına rağmen av turizminden fazla gelir elde edememektedir. Avlanmak için gelen yabancıları sayısı yılda iki bini bulmamaktadır. Bu yoldan elde edilen turizm geliri ise 10 milyon dolar civarındadır. Bu miktarın yarısı av hayvanları için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ödenmekte, yarısı ise konaklama, ulaşım ve beslenme giderleri olmaktadır. 

Turizm Gelirlerimiz Gittikçe Yükseliyor

Turizm Gelirlerimiz Gittikçe Yükseliyor Devlet İstatistik Kurumu, ülkemizin 2014 yılı turizm gelirleri ve giderlerini geçmiş yıllar ile karşılaştırmalı olarak açıklamıştır.

Turizm gelirleri
Turizm gelirleri ülkemizin yüzünü güldürmeye devam ediyor. 2014 yılında turizm gelirlerimizin yüzde 6.2 arttığı hesaplanmıştır. Bir önceki yılda 32.8 milyar dolar olan turizm gelirlerimiz 2014 yılında 34.3 milyar dolara yükseldi.

Kongre Turizmi Kayıplarımızı Telafi Edebilir mi

Güneydoğu sınırlarımızda içte ve dışta yaşanan kötü gelişmeler turizm sektöründe beklentileri son derece kötü etkilemektedir. Buna bir de Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin eklenmesi ve Rusya’nın ülkemize karşı takındığı olumsuz durum eklenince, sadece Rusya’dan gelecek değil, çeşitli ülkelerden gelecek yabancı turistlerin ülkemize bakış açılarını değiştirmiş ve arka arkaya rezervasyon iptalleri yaşanmaya başlanmıştır. 

İztuzu Kumsalı’nda Neler Oluyor?

İztuzu Kumsalı’nda Neler Oluyor? İztuzu sahili, caretta caretta’ların, deniz kaplumbağlarının Akdeniz’deki en önemli üreme alanlarından biri kabul ediliyor. Ancak ne yazık ki bugünlerde İztuzu sahilinin özel işletmelere verilmesi tartışılıyor.

Turizm Gelirlerimiz Tehlikede

Yıldan yıla gelişen ve büyük bir ivme kazanan turizm gelirlerimiz ne yazık ki ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. Eğer ciddi bir plan yapılmaz ve tanıtım hamlesi ortaya konamazsa bu krizin etkileri daha da büyüyecek. Özellikle güneydoğu sınırlarımızda yaşanan olumsuz gelişmeler ve arkasından Rusya savaş uçağının düşürülmesi ile başlayan gerginlik, ülkemizin yurt dışındaki imajını da bozmuş ve ülke ekonomimiz açısından milyarlarca dolar katkı yaratan turizm sektörünü ciddi bir krize sokmuştur.

Türk Turizmine Alman Desteği

Türk Turizmine Alman Desteği

Açıklanan raporlara göre Alman turistlerin yüzde 70'i tatilini yurt dışında geçiriyor. Türkiye ise hâlâ İspanya ve İtalya'nın ardından Almanlar için en çok tercih edilen ve en önemli üçüncü destinasyon. Berlin'deki turizm fuarına katılanlar 2014'e iyimser bakıyor. Berlin Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'na ev sahipliği yapıyor. Dört gün sürecek olan fuara 180 ülkeden yaklaşık 11 bin şirket ile yaklaşık 170 bin ziyaretçinin katılımı gerçekleşecek. Geçen yıllarda rekor üstüne rekor kıran turizm, bu sene de şirketlerin yüzünü güldürüyor. 2014 yılına ilişkin turizm öngörüler ise geçen senelere oranla çok daha iyimser.

Arap Ülkelerinde Ülkemize Olan İlgi Artıyor

İstatistikler, 2015 yılında ülkemize gelen yabancıların saysısında düşüş olduğunu gösteriyor. Buna karşılık İstanbul’a gelen yabancı sayısında artış gözleniyor. Son zamanlarda Rusya ile aramızda geçen uçak düşürme olayı yüzünden Rusya’nın ülkemize uyguladığı yaptırımlar yüzünden, buülkeden ülkemize gelecek turist sayısı inanılmaz sayıda düşüş göstermiştir.

Alanya En İyi Tatil Şehri Seçildi

Her yıl Hollanda’nın Utrecht şehrinde düzenlenen Turizm ve Rekreasyon Fuarı, bu yıl 13-17 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 1970 yılından beri düzenli olarak her yıl yapılan fuar aktiviteleri arasında, bu yıl Hollanda’nın en popüler tatil sitelerinden biri olan Reisgraag tarafından bir yarışma düzenlenmiştir. Bu yarışmada ülkemizden Alanya, En İyi Tatil Şehri kategorisinde birinci olmuştur.

Körfez Ülkeleri Karadeniz’e İlgi Gösteriyor

Körfez ülkelerinin Karadeniz’e yoğun ilgi göstermesi üzerine Cumhurbaşkanı Karadeniz için bir acil eylem planı hazırlanması yönünde talimat vermiştir. Kültür ve Turizm Bakanı da bu talimat üzerine bölge için ayrıntılı bir paket hazırladıklarını açıklamıştır. Cumhurbaşkanı’nın Doha’ya yaptığı gezi sonrasında Körfez ülkeleri ülkemize çok ilgi göstermiştir. Özellikle de Karadeniz Bölgesi’ne gösterilen ilgi üzerine bu bölgenin turizm çalışmalarına hız verilmiştir.

Erciyes Kış Turizmine Erken Başladı

Erciyes Kış Turizmine Erken Başladı

Erciyes için daha şimdiden ilk rezervasyon geldi. Erciyes'teki kayak pistlerini çok beğenen Avrupalı tur operatörleri gelecek sezon için ilk rezervasyonlarını şimdiden almaya başladı.  Avrupalı tur operatörlerinden gelen ilk rezervasyonlar oldukça yoğun. 

Karadeniz’e Yılda Bir Milyon Turist

Geçtiğimiz günlerde Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi, bu ülkeden gelecek turistlerin sayısında çok ciddi bir düşüşe neden oldu. Ayı zamanda güneydoğu sınırımızda içeride ve dışarıda yaşanan olumsuz gelişmeler de ülkemizi turizm açısından çok kötü etkilemektedir.

Erkenci Turist Artmaya Başlıyor

Erkenci Turist Artmaya Başlıyor

Türkiye erken rezervasyon konusunda ısrarcı. Türkiye seyahat Acentaları Birliği tarafından bu yıl hazırlanan rapora göre 2009 yılında başlayıp bu tarihten itibaren sürekli artmakta olan bir erken rezervasyon furyası var.

En Son Yazılanlar