12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

6. Orta Doğu Turizm Etkinliği Kırklareli' nde Düzenlendi.

6. Orta Doğu Turizm Etkinliği Kırklareli' nde Düzenlendi.

Trakya Bölgesinin turizm değerlerinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yer alan pazarlara tanıtılması ve bölgenin turizm hacminin geliştirilmesi, yerel kalkınmanın hızlandırılması amacıyla düzenlenen Orta Doğu Turizm etkinliğinin 6.sı Kırklareli'nde düzenlendi.

 

Trakya Kalkınma Ajansı' nın ev sahipliği yaptığı METEX etkinliği kapsamında Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, Tunus, Mısır ve Bahreyn'den 25 turizmci katıldı. Kırklareli Demirköy özelinde ve Edirne'de çeşitli destinasyonların tanıtıldığı etkinlik yemeği verildi. Yemeğe Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Safet Üresin, Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürü Necmi Asan, Edirne İl Kültür Turizm Müdürü İrfan Özcan, Tekirdağ İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Altaş, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Mercan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cüneyt Mengü, çok sayıda turizmci, davetliler, köy muhtarları ve basın mensupları katıldı.

Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden Bölgemize gelen turizmcileri selamlayan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, "Biz turizmle ilgili tüm karar mekanizmalarında yerel aktörlere danışmandan, onları sürece katmadan karar vermiyoruz. O yüzden buraya ilgili herkesi davet ettik. Bölgemizin turizm potansiyelinin farklı hedef pazarlarda tanıtılması adına paydaşlarımızla işbirliği halinde bir dizi çalışma yürütüyoruz, umuyorum bu tanıtım gezisi bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olacak" dedi.

METEX organizasyonu çalışmalardan biri olduğunu ifade eden Şahin, "Bugün aramızda Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Lübnan, Ürdün, Kuveyt ve Bahreyn'den turizmci misafirlerimiz bulunuyor. Kendilerine İğneada'yı, Longoz Ormanları'nı, Dupnisa Mağarası'nı ve bölgemizdeki diğer turizm destinasyonlarını tanıtacağız. " diye ifade etti.

Dr. Cüneyt Mengü yaptığı konuşmada ülkemizde birbiri ardına patlayan bombalardan etkilenen ülke turizminin yeni pazarlar sayesinde 2016 yılını daha az hasarla atlatacağını söyledi.

Ortak dini değerlerin temel alınarak ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir, "Kuşlar dahi Mısır'dan yavrulamak için bu topraklara geliyorken, Ortadoğu'daki din kardeşlerimiz niçin tatil yapmak için Avrupa'ya gidiyorlar?" şeklinde yaptığı sitemkar konuşması katılımcılar tarafından alkışlandı.

 

Üç gün süren organizasyon boyunca Kırklareli, Demirköy, İğneada ve Edirne'deki turizm değerlerini tanıma fırsatı bulan turizmciler, Trakya Bölgesi'nin İstanbul'a yakınlığı ve doğa güzellikleriyle Orta Doğu ve Körfez ülkeleri için yeni bir destinasyon olabileceğini vurguladı.

En Son Yazılanlar