01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Üçüncü Havalimanı İnşaatı Konusunda Gelişmeler

Ülkemizin en büyük metropolü olan İstanbul, yakında üçüncü havaalanına kavuşacak. İnşaat çalışmaları devam eden üçüncü havalanı ile ilgili olarak yakın bir zamanda önemli açıklamalar yapıldı. Bilindiği gibi üçüncü havalimanının inşaatını İGA (İstanbul Grand Airport) firması yüklenmiştir ve inşaat tamamlandıktan sonra da işletmesini bu firma yapacaktır. Şirket yöneticileri, inşaat çalışmalarının sürdüğü alanda havalimanı muhabirleri için bir tanıtım toplantısı düzenlemiştir.   

Toplantıda üçüncü havalimanı inşaatının çok çok büyük bir iş olduğu vurgulanmış ve inşaat ile ilgili olarak bütün kredi anlaşmalarının yapıldığı açıklanmıştır. Yapılan açıklamada, projenin ilk aşamasının daha önce 2018 yılı Ekim ayında bitirileceğinin duyurulduğu, ancak şimdi inşaat çalışmalarına hız verildiği ve bu tarihin öne çekildiği ifade edilmiştir. Buna göre 90 milyon yolcu kapasitesine sahip ana yolcu terminal binasının, bir tane hava trafik kontrol kulesinin ve 2 tane 60 metre genişlikte ve yaklaşık 4 kilometre uzunlukta olan pistlerin inşaatı 2018 yılı Şubat ayında tamamlanacak ve hizmete açılacaktır. Bu tarihte aynı zamanda catering, yer hizmetleri, hangar ve kargo gibi bütün destek tesisleri ve 18 bin araç kapasiteli otopark da hizmete açılmış olacaktır.

Proje tamamlandığında üçüncü havaalanı, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine ve yaklaşık 77 milyon metrekare büyüklükte dev bir alana sahip olacaktır. Havalimanının çatısı konusunda da bilgi veren yetkililer, uzay çatının sadece iskelelerin üzerinde olacağını, ana terminalde normal konvansiyonel çatı olacağını açıklamışlardır.

Toplantıda inşaatın büyük bir hızla ilerlediği açıklanmış ve bu tür projelerde uygulanan tamamen yerine konma oranının, yani aylık imalat ile fiziksel gerçekleşme oranının yüzde 3 veya 3,5 olduğu, ancak bu inşaatta yüzde 5’leri yakaladıkları söylenmiştir.

Açıklamalara göre, bir yandan da inşaatın kazı dolgu çalışmaları iki yabancı firma tarafından denetlenmektedir. Denetçiler sürekli için başındadır. İnşaat çalışmalarını yürüten firma aynı zamanda işletmeci olacağı için herhangi bir riske girmek istemiyorlar.

İnşaat firması, dolgu ve diğer toprak işlerinde olsun, çelik çatıda olsun ve tasarım çalışmalarında olsun denetime önem vermektedir. Tasarım çalışmaları bir üçüncü göz tarafından denetlendikten sonra imalata geçilmektedir.

İGA (İstanbul Grand Airport) firması yetkilileri, bugün için kaynak aktarımı açısından bakılırsa inşaat çalışmalarının yüzde 20’sinin tamamlandığını söylüyorlar. Fiziksel açıdan bakıldığında ise inşaatın 10’u tamamlanmış durumda. Ancak baharın gelmesi ile birlikte inşaatın yüzde beşlik bir kısmı daha tamamlanmış olacak. Planlama bu yönde yapıldığı için hız konusunda bir sıkıntı yaşanması beklenmiyor.

Firma yetkilileri, inşaat ile ilgili bazı rakamlar da vermiştir. İnşaat alanında şu anda 1700 kamyon, 180 ekskavator , 50 grayder, 120 silindir ve 80 dozer kullanılmaktadır. Mühendis, mimar, idari personel ve işçi olarak toplam çalışan sayısı ise 12 bin civarındadır. Bu çalışanların bir kısmı, özellikle şoförlerin büyük bölümü yabancı uyrukludur. 300 Pakistanlı, 300 de Vietnamlı şoför çalışıyor.

Üçüncü havalimanının teminalinde yedi giriş olacak. Bunların büyük bir kısmı Türk Hava Yolları’nın hizmetinde olacak. Havalimanın içinde oteller, kafeler, özel salonlar bulunacak. Teknik olarak, Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Merkezi’nden daha büyük bir alan yaratılacak. Denizden lojistik ikmal yapılabilecek. Uçakların slot sıkıntısı olmayacak. Havalimanında Duty Free ihalesini Alman firması Heinemann kazandı. Bu firma Almanya’daki merkezlerini buraya almak istiyor.

 

Üçüncü havalimanın yapılması akıllara hep Atatürk Havalimanı’nın ne olacağı sorusunu getiriyor. Firma yetkililerine göre bu konu ihale koşullarında net olarak açıklanmış. Yani Atatürk Havalimanı’nın bütün operasyonları buraya taşınacak. Bu durumda gerçekten Atatürk Havalimanı’nın ne olacağı konusunda henüz bir açıklık yok.

En Son Yazılanlar