12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Amasya'ya Turist Akını

Amasya'ya Turist Akını

Doğal ve kültürel ve turistik zenginlikleriyle öne çıkan Amasya'nın yerli ve yabancı turist sayısında her yıl giderek daha fazla artış yaşandığı belirtildi. Amasya Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya: "2023 hedefimiz olan yıllık bir milyon turist sayısına adım adım yaklaşıyoruz"

Amasya  İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya; AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hititler'den Osmanlılar'a kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya'nın, ulusal ve uluslararası fuar ve tanıtım çalışmaları sonrası ziyaretçi sayısını her yıl istikrarlı bir şekilde artırdığını söyledi. Amasya'nın barındırdığı tarihi ve kültürel zenginliklerin dışında doğal güzellikleriyle de öne çıktığını ve bu özellikleri ile yerli yabancı tüm ziyaretçilerin ilgisini çektiğini belirten, Kaya, "Amasya, sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal güzellik değerleriyle turizm alanında çok iddialı bir kentimiz olduğunu, bu özelliklerinin ulusal ve uluslararası alanda çok iyi yapılmış  tanıtımıyla yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını artırıyor.Turistik tur organizasyonları artık yapılan tüm bu tanıtımlarla birlikte  planlarını Amasyasız yapmıyor, mümkün olduğunca Amasyayıda turlara ekliyorlar."diye konuştu.
Amasya'ya gelen ziyaretçilerin özellikle doğal güzelliklerden ve tarihi dokusundan çok etkilendiklerini ve buna bağlı olarak en çok Kral Kaya Mezarları, Yeşilırmak Nehri kıyısında sıralanan Yalıboyu Konaklarına ilgi duyduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti: "Son yıllarda yapılan araştırmalara göre tanıtım çalışmalarının da etkisiyle kente gelen turist sayısında kayda değer derecede artış olduğunu vurgulayan Kaya  2023 hedefimiz olan yıllık bir milyon turist sayısına adım adım ilerliyoruz. 2005 yılında kente gelen yerli ve yabancı turist sayısı 155 bin 938 iken geçen yıl bu rakamın yüzde 100'den daha fazla artış göstererek  467 bin 659'a yükseldi. Tüm bunun yanında eskisi gibi günü birlik gelen turistlerden çok artık tatil yapma amaçlı gelen turist sayısında oldukça fazla artış yaşıyoruz. Buna bağlı olarak konaklama sayılarında da artış yaşıyoruz. 2012 yılının ilk iki ayında kente gelen turist sayısında ise 2013 yılında yüzde 44 oranında artış sağladık."
Özellikle artışın konaklama oranlarına da yansıdığını vurgulayan Ahmet Kaya, 2012'de konaklayan kişi sayısı 181 bin kişi iken 2013'te bu rakamın 229 bine yükseldiğini belirtti. Bu konuda daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını ve  zaman içerisinde daha fazla turist çekeceklerini belirten Kaya, Hem yöre halkınnın kazancı için hemde yörenin dahada gelişmiş bir görünüm kazanması için daha fazla konaklama hizmeti oluşturacaklarını söyledi. 
Raporlara göre Amasya'yı en çok ziyaret eden dış turistler ise Almanya'dan. Daha çok doğal güzelliklerinin dikkat çektiğini ve  Alman Turistlerin şehrin en çok bu özelliği nedeniyle tercih ettikleri ve gayet memnun ayrıldıklarıda biliniyor. Amasya'ya en çok gelen yerel turistler ise İzmir'den. Yakın bölgelerden de birçok ziyaretçi alan Amasya her geçen yıl yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını biraz daha arttırıyor ve hem kültürel hemde ekonomik olarak gelişen bölge Ülkemiz turizmine de büyük katkı sağlıyor.        

En Son Yazılanlar