07212018Cts
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

En Güvenliksiz İl Muğla Tartışması

Türkiye İstatistik Kurumu, Ekonomik ve Sosyal Göstergeler Daire Başkanlığı, yakın bir zamanda Türkiye yaşam endeksini açıklamış ve ülkemizdeki en güvenli iller konusunda bir sıralama yapmıştır. Ama burada en dikkat çekici sonuç, Muğla ilinin bu sıralamada son sırada gösterilmiş olmasıdır.

Türkiye İstatistik Kurumu, bütün şehirlerimizi konut sayıları, sağlık hizmetleri, çalışma hayatı, eğitim hizmetleri, güvenlik ve yaşam memnuniyeti gibi çeşitli başlıklar altında incelemiştir. Güvenlik başlığı altında ülkemizin en güvenli ili Artvin olurken en güvenliksiz ili ise Muğla olmuştur.

TÜİK bu çalışmasında, güvenlik araştırmasını yaparken, illerdeki cinayet oranlarını, ölümle ve yaralama ile sonuçlanan trafik kazaları sayısını ve gece yalnız yürürken kendini güvende hisseden kişilerin sayısını baz almıştır.

Ancak Muğla’nın Fethiye ilçe Belediyesi, bu araştırma sonuçlarına tepki göstermiş ve bu sonuçların Muğla’ya ve ilçelerine zarar vereceğini ileri sürerek Türkiye İstatistik Kurumu’na karşı dava açmıştır.

Muğla topraklarının büyük bir kısmı Ege Bölgesi, küçük bir kısmı ise Akdeniz Bölgesi içine girmektedir. Ülkemizin güney batı ucunda, bu iki bölgenin kesiştiği bir noktada yer alan il, aynı zamanda ülkemizin önemli bir turizm bölgesidir. Bodrum, Fethiye, Dalaman, Marmaris ve Datça gibi turizm merkezleri aslına bakılırsa Muğla ilinden daha ön plandadır ve yerli turistler kadar, hatta daha fazla yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

Muğla, Antik Karya Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Anadolu’nun yerli halkı olan Karyalılar’dan sonra bölge, Mısır, Asur ve İskit işgallerine uğramış, özellikle kıyılarda Helenistik dönem yaşamış, Medler ve Persler taraından işgal edilmiştir. Hem tarihi geçmişi hem de doğal güzellikleri ile turistler tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

Böylesine önemli bir turizm merkezinin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en güvenliksiz il olarak ilan edilmesi, hem ilin hem de ülkenin turizm gelirleri ve ekonomisi açısından son derece tehlikeli olmuştur. Bu bakımdan araştırma sonuçlarının, ilin en önemli geçim kaynağı turizme zarar vermesinden endişe edilmektedir. Ancak TÜİK yetkilileri araştırma sonuçlarının arkasında olduklarını söylemektedir. Açıklamalarında bu araştırmanın hangi kıstaslar kullanılarak yapıldığını dile getiren yetkililer, insana odaklanan bir çalışma yaptıklarını ve OECD tarafından kullanılan kriterleri esas alarak değerlendirme yaptıklarını söylemişlerdir.

Türkiye İstatistik Kurumu, söz konusu güvenlik araştırmasını yaparken iki yönlü değerlendirme yapmıştır: iki objektif ve iki sübjektif değerlendirme. Öncelikle ildeki cinayet oranlarına ve cinayet sayılarına bakılmıştır. Sonra da ölümle ve yaralanma ile sonuçlanan trafik kazaları sayıları incelenmiştir. Bunlar objektif değerlendirmelerdir. Sübjektif değerlendirmeler ise, şehirde yaşayan insanların asayiş hizmetlerinden memnun olup olmadıkları ve gece yalnız başlarına yürürken kendilerini güvende hissedip hissetmedikleri konusudur. TÜİK yetkilileri, bu nedenle çalışma sonuçlarından emin olduklarını, daha önce de bu kriterlere uygun araştırmalar yaptıklarını ve araştırma sonuçlarının iptal edilmesinin mümkün olmadığını ileri sürmüşlerdir.

En Son Yazılanlar