01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Ukrayna'daki Olaylar Turizmide Etkileyecek

Ukrayna'daki Olaylar Turizmide Etkileyecek

Moskova Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurahman Arıcı, Ukrayna'da ve Kırım'da yaşanan siyasi olayların turizm açısından Türkiye'yi pek fazla etkilemeyeceğini belirtti.

Uluslararası Turizm Fuarı MITT'nin açılışına katılmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden Bakan Arıcı, yaptığı konuşmada, tur operatörleri, seyahat acentaları ve turizmciler ile yapılan görüşmelerde, 2014 rakamlarının, 2013 senesindekinin altına inmeyeceği hususunda ortak bir fikir olduğunu belitti. 

Bakan Arıcı, "Ukrayna ve Kırım'da yaşanan siyasi olayların Türk turizmini etkilemeyeceğini birkez daha vurgulayarak"Bizim dışımızda gelişen bazı siyasi olaylar var, fakat biz, Rusya ve Türkiye olarak, turizmin bu olaylardan en az şekilde zarar görmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz . Ukrayna'da ve Kırım'da yaşanan siyasi hadiselerin bizi çok fazla etkileyeceğini tahmin etmiyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Ocak ayında Rusya pazarında Türk turizmi olarak çok iyi bir yükseliş yakalandığını anlatan Arıcı, "Fakat şubat ayında ekonomik nedenlerle bir duraklama dönemine girildi. Mart ayının başında yeniden taleplerde artış gerçekleştiği söyleniyor, bu ayın sonunda yeniden yükselişe başlayan, geçen seneki rakamları yakalayıp, hatta üstüne çıkarız diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Arıcı, Rusya'da devlet desteğiyle yapılan İntourmarket fuarının geçen günlerde sona erdiğini söyleyerek, bu fuarda daha fazla yer alabilmek adına Türkiye'deki turzimcilerle bir görüşme yaptığını ve gelecek tarihlerde daha aktif katkı ve katılımda bulunulacağını belitti. 

Rusya'nın, Türkiye'ye Almanya'dan sonra ikinci en çok turist yollayan ülke konumunda olduğunun önemle vurgulayan Bakan Arıcı, "Komşumuz Rusya'dan 4 milyon 200 bine yakın misafirimiz geliyor, bunun hemen hemen 2 milyon 800 bine yakını da Antalya'yı tercih ediyor.  Bu yüzden, bu fuara hem Antalya hem de Türkiye'nin diğer bölgeleri çok önem veriyor" dedi. 

Turizmin çeşitlendirilmesi için çalışmalarda şuan için devam ediyor. Arıcı, Türkiye'de turizmin çeşitlendirilmesi hakkında hem sivil toplum örgütlerinin hem de bakanlığın çalışmalarının devam ettiğini bu çalışmaların ülkeye büyük getirisi olacağını açıkladı. Kültür, spor, doğa, inanç turizmi konularında bazı projelerin yürütüldüğünü paylaşan Bakan Arıcı, "Antalya'ya bin 200'ün üzerinde futbol takımı geliyor. Bunu ülkenin diğer bölümlerine de yaymaya çalışıyoruz. Bir örnek vermek gerekirse önümüzdeki yıllarda Alanya'ya bisiklet sporu için gelenlerin kamp yapmasını sağlamak amacıyla bir kapalı veledrom yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan Arıcı, kongre merkezlerini devreye sokarak hem turizmin çeşitlendirilmesi hem de 12 aya yayılmasının amaçladığını vurgu yaparak, "En son Kuşadası'nda bunu yaptık, yine Antalya için büyük projelerimiz mevcut. Bursa ve Yalova bölgelerinde doğa turizmiyle alakalı çalışmalar devam ediyor" diye konuştu. 

Termal ve sağlık turizminde de çalışmaların devam ettiğini kaydeden Arıcı, yılda 480 bine yakın turistin hastalıklarının tedavisi için Türkiye'ye geldiği bilgisini verdi. Tabiki bunda şuan gelişen Türk sağlık sisteminin etkileri büyük.  Bu amaçla Ankara, İstanbul, Antalya ve Bursa'da kamu hastanelerinin yenilenerek daha donanımlı bir hale getirilmesi turizme katkı sağlanması projeleri olduğunu anımsatan Arıcı, altyapı çalışmalarının ve misafirlerin bulundukları yerlere rahatlıkla ulaşmaları için havalimanı sayısının artırıldığına dikkati çekti. "Bugün sabah buraya gelirken ayaz vardı, öğleden sonra kar yağmaya başladı. Rusya'daki bu mevsimsel şartlarını gördüğümüzde, Türk turizmini güneş, kum, deniz üçgeninden çıkartıp diğer potansiyelleri de devreye sokmak zorunda olduğumuzu anladık, fakat bizim en büyük sermayemiz de bu üçlü. Çünkü Rusya coğrafyasında olmayan mevsisel ayrıcalık yaratan şeyler bunlar. Bu yüzden Türkiye'yi tercih ediyorlar, hizmet sektörümüz çok iyi ve otellerimiz yeni ve kaliteli hizmet veriyor. Biz daha fazla Rus vatandaşının Türkiye'de misafir edilmesini istiyoruz."  

Ukrayna'dan ortalama 600 bin turist 

Ukrayna'da yaşanan siyasi gerilimler ve Kırım referandumunun ardından ABD-Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim tüm şiddeti ile devam ediyor. TÜRSAB verilerine göre, Türkiye'ye her yıl ortalama 600 bin Ukrayna'lı turist geliyor. Yaşanan gerilimin Türkiye turizmini de belli oranda etkiliyeceği tahmin ediliyor.

En Son Yazılanlar