01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Milas-Bodrum'a En iyi Teklif TAV'dan

Milas-Bodrum'a En iyi Teklif TAV'dan

Turizm ulaşımı için bölde de büyük önem taşıyan Milas-Bodrum Havalimanı terminallerinin işletme hakkının devri ihalesinde en yüksek teklifi 717 milyon euro ile TAV verdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından bugün ihalesi yapılan Milas-Bodrum Havalimanı'nın işletme hakkı devri ihalesine en yüksek teklifi yani 717  milyon euro ile TAV Havalimanları Holding verdi. İhale mevcut dış hatlar terminali, CIP/genel havacılık terminali ile iç hatlar terminali ve mütemmimlerinin 2035 yılı sonuna kadar işletme haklarının devrini içeriyordu. Diğer rakiplerin şuan için çok önünde olan şirket konuyla ilgili olarak turizm sektörünün temel taşlarından brini oluşturan ulaşımı en iyi hale getireceklerini ve büyük hizmetler vereceklerini belirttiler.

4 firma daha teklif yaptı

İhale için Fraport-IC İçtaş, Astaldi SPA -Romairport-Göçay İnşaat OGG, YDA İnşaat ve TAV Havalimanları Holding olmak üzere 4 firma teklif verdi. Tekliflerde şuan için şartlar ksein olmamak kaydıyla ilk aşamada zarfların açıldığı ihalede Fraport-IC İçtaş 216 milyon euro+KDV, Astaldi-Romairport-Göçay OGG 150 milyon euro+KDV, TAV Havalimanları Holding 250 milyon euro+KDV, YDA İnşaat ise 280 milyon euro+KDV teklif vermişti. Daha sonra geçilen açık artırmada en yüksek teklif 717 milyon euro+KDV ile TAV'dan geldi. Yaptığı teklifle Tav şirketinin ihaleyi açık ara kazanmış oldu.

İç hat işletmesi Devlet Hava Meydanları'nda bulunan havalimanının dış hat terminalini 22 Ekim 2015 tarihine kadar Astaldi'nin sahibi olduğu Mondial işletecek. Daha sonra dış hatlarında alınması ile birlikte turizm ulaşım sektöründe büyük gelişmeler yapacağını belirten şirket amaçları arasında bunun da olduğunu belirtti.

Çok Çekişmeli Bir İhale

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ihale sonrası yaptığı açıklamada, "Nefes kesen bir ihale yarışının sonunda 105'inci turda 717 milyon euro+KDV bedelle TAV Havalimanları bu ihalenin kazanan tarafı olmuştur. İhaleye dört firma teklif vermiş, Astaldi 82'nci turda, YDA 85'inci turda Fraport da 105'inci turda çekilerek ihalenin kazananı TAV olmuştur" dedi. Birdal, katılan firmalara teşekkür ederek, TAV'ı tebrik etti ve ihalenin Türkiye ekonomisine hayırlı olmasını diledi.

Finansman Sorunu Olmayacak

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ise "Milas-Bodrum Havalimanı, 3.5 milyonu aşkın yolcu trafiği ile önemli bir turizm merkezini dünyaya bağlayan bir liman. Milas-Bodrum Havalimanı bizim işlettiğimiz 14'üncü havalimanımız oldu. Bodrum 2025'lerde Türkiye'nin 4'üncü büyük şehri olmaya aday bir kent. Biz Bodrum'un bugünkü kapasitesine değil geleceğine inanıyoruz. Bırakmaya hiçbir zaman niyetli değildik. Şimdi ise yüzde 20 peşinat verilecek, bununla birlikte finansmanımız da hazır. Projeyi, yüzde 30'u öz sermaye yüzde 70'i finansmanla sağlayacağız. Kur riskimiz bulunmuyor. Giderimiz TL, gelirimiz ise euro ve dolar cinsinden. Havalimanı dışında bir iş yapmadığımız için bütün kazancımızı sektörümüze yatırıyoruz. Ülkemize ve bölgemize havalimanı sektörü için insan kaynağı yetiştiren TAV Akademi gibi bir kurumumuz var. Projenin ne finansmanında ne de insan kaynağında sıkıntı yaşarız. Bundan sonra da bizim finansal modelimizin içinde olan her türlü havalimanı yatırımı işine gireceğiz. Bu yapılan yatırımlar sayesinde hem iç hem de dış turizm sektöründe bölge için büyük gelişmeler yaşanacak. Tercih unsurunu arttıracak olan bu uygulama ve yatırımlar ilerleyen tarihlerde de devam edecek. " dedi

En Son Yazılanlar