12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kıbrıs, Matka 2016 Turizm Fuarı’na Katıldı

Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da, 23’üncüsü düzenlenen Matka 2016 Turizm Fuarı’na katılmıştır. Kıbrıs Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin turizm sektörü kuruluşları ile birlikte, Finlandiya’nın baş şehri Helsinki’de düzenlenen bu fuara katılması ile, Kıbrıs’ın ülke dışında tanıtımı ve pazarlama çalışmaları bakımından oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.   

 

21 Ocak’ta açılan ve dört gün süren fuara, dünyadan 73 ülkeden, bin yüz elli civarında katılımcı olmuştur. Türkiye’nin de büyük önem verdiği fuarda en büyük stand, 200 metrekare ile Türkiye standı olmuştur. 11 dönümden büyük bir alana sahip olan fuara ilk gün 9 bine yakın ziyaretçi gelmiştir. İkinci günü ziyaretçi sayısı 21 bini geçmiştir. Cumartesi günü 31 binden fazla ziyaretçi gelen fuarı son gün olan Pazar günü ise 22 bine yakın kişi ziyaret emiştir. Toplam ziyaretçi sayısı 83 bini geçmiştir.

Matka Turizm Fuarı, İskandinav ülkelerinde açılan fuarların içinde en çok ziyaretçi alan turizm fuarıdır. Bu yıl da bu özelliği değişmemiştir. Bu açıdan Matka Turizm Fuarı’nda stand açmak ülke tanıtımı açısından önemlidir.

Fuar, ilk iki günü öğlene kadar sadece profesyonellere hizmet vermiştir. Diğer günler ise tamamen halka açık gerçekleştirilmiştir. Genel olarak Matka Turizm Fuarı bireysel ziyaretçilerin ilgi gösterdiği bir fuardır. Fuarın son iki günündeki ziyaretçi sayısı da bunu teyit etmektedir.

Kıbrıs, kuzey ülkeleri ve özellikle Finlandiya açısından önemli bir turizm merkezi olmak özelliğine sahiptir. Kıbrıs’ın yıl boyu güneşli gün sayısı fazladır ve bu yüzden özellikle deniz turizmi açısından kuzey ülkeleri tarafından tercih edilmektedir. Yılda yıla da Kuzey Kıbrıs’a Finlandiya’dan gelen turist sayısı artmaktadır.

Bu yıl da Kıbrıs Turizm Bakanlığı, turizm şirketleri ile görüşmeler yaparak, paket tur satışlarının arttırılması yönünde çalışmalar yapmaktadır. Bu artışın sağlanması mutlaka Bakanlığın desteği ile yapılan ve yapılacak olan tanıtım kampanyaları, reklam ve pazarlama faaliyetleri ve kültürel ve sanatsal etkinlikler ile sağlanacaktır. Ülke dışında açılan önemli turizm fuarlarına katılmak da bu anlamda son derece önemlidir.

Bakanlık yetkilileri ve Kıbrıs’taki turizm şirketleri, fuar dolayısıyla Finlandiya’ya yönelik olarak, ancak genelde bütün İskandinav ülkeleri turizm pazarına yönelik olarak tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Fuar süresi içinde yetkililer Nordik tur şirketleri ile de görüşmeler yapmıştır. Gerek bu görüşmeler gerekse fuardaki Kıbrıs standını ziyaret eden kişilere, Kıbrıs turizmi hakkında bilgiler verilmiş ve karşılıklı iş imkanları konuşulmuştur.

Böylesine bir buluşma ortamı yaratan Matka 2016 Turizm Fuarı’na başta Finlandiya olmak üzere bütün Nordik ülkelerinden ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden turizm şirketleri ve tur operatörleri katılmıştır. Aynı zamanda çeşitli hava yolu şirketleri, seyahat acenteleri ve turizm teknolojisi üreten firmalar da fuara katılmışlardır. Bunun yanı sıra, turizm pazarlama şirketleri, turizm birlikleri, gemi turizmi şirketleri, oteller, restoranlar, turizm yazarları ve turizm sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda kişi ve kuruluş da fuara katılmıştır.

Bu kadar kalabalık ve ilgi gösteren katılımcı topluluğuna, Kıbrıs’ın denizleri, plajları, doğası, tarihi eserleri, kültürü ve daha birçok turizm ürünlerini tanıtmak açısından, Matka 2016 Turizm Fuarı büyük bir fırsat olmuştur.

 

Kıbrıs Turizm Bakanlığı, bu vesile ile profesyonel ve genel anlamda bütün katılımcılara Fince veİngilizce olarak hazırlanan turizm genel bilgi broşürleri, turistik karayolları haritası, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek için elli neden broşürü, ayrıca ekolojik turizm ve özel ilgi turizmine yönelik broşürler ve tanıtım materyalleri dağıtmıştır.

En Son Yazılanlar