01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kuzey Kıbrıs’ta Din Temalı Turizm Önerisi

Kuzey Kıbrıs’ta Din Temalı Turizm Önerisi
Halkın Sesi Gazetesi’ne görüşlerini açıklayan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Hüseyin Aktığ, Kuzey Kıbrıs’ın 2015 yılı turizm faaliyetlerine yönelik olarak, ilginç bir öneri gündeme getirdi.
Çeşitli terör olayları ile yaratılan islam korkusu yüzünden, Avrupalı turistlerin Avrupa’da kalmak düşüncesinde olacağını, bunun sonucunda turizm gelirinin de Avrupa’da kalacağını ileri süren Aktığ, eğer bütün dinleri kapsayan din temalı bir turizm çalışması yapılırsa bundan yararlanılabileceğini söyledi.
Aktığ, Kuzey Kıbrıs topraklarında bütün dinlerden kalıntılar olduğunu, kardeş dinler imajını öne çıkararak yeni bir pazarlama stratejisi geliştirilebileceğini iddia etti.
Aktığ’a göre, dünya üzerinde çok sayıda insan artık hobileri için seyahat etmektedir. Eğer Kıbrıs’ın birçok dine ev sahipliği yaptığı düşünülürse, bu anlamda bütün dinlere kucak açmış bir bölge olduğu vurgulanarak turizmde din temalı bir tanıtım yapılabilir.
Bunu yapmak için de herşeyen önce ülkede bulunan kültür mirası birçok manastır ve kilisenin bakım ve onarımlarının yapılması gerekmektedir. Bu tarihi yapılar, gelen ziyaretçilere sunulacak birer ibadethane haline getirilebilir ve bu şekilde turizme kazandırılabilir.
Gelecek turistler için destinasyon önemli
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Hüseyin Aktığ, bu arada Kıbrıs Hava Yolları’nın kapanmasının, ülke turizmi açısından ciddi bir sıkıntı yarattığını, Kıbrıs Rum Kesimi’ne gidecek turistlerin Kuzey Kıbrıs’a yönlendirilmesinin kolay olmayacağını dile getirmiştir. Kıbrıs Hava Yılları’nın kapanması ile oluşan boşluk ancak doğrudan uçuş yapan diğer hava yolu şirketleri ile kapatılmaya çalışılmaktadır. Nasıl ki güneye giden turistler Rum hava yolu var diye oraya gitmiyorsa, kuzeye gelecek turistler açısından da aynı durum söz konusudur. Yani turistler için destinasyon önemli.
Bu durumda Aktığ’a göre, destinasyon doğru pazarlanırsa, imaj çalışması doğru yapılırsa, doğru yatırımlar yapılırsa ve alternatif uçuşlarla ulaşım desteklenirse, havayolu şirketinin hangisi olduğu önemli değildir.
Bugün yirmiden fazla ülkeden charter seferlerle turist geldiğini anlatan Aktığ, sayılan çalışmalar sayesinde tarifeli seferlere destek sağlamak gerektiğini vurguluyor. Yaşanan ekonomik dar boğazın etkisi ile bugün Kıbrıs Rum Kesimi daha çok kitle turizmi üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Gerekli adımlar vakit geçirilmeden atılabilirse, Güney Kıbrıs’ta kitle turizminden kaçan insanların kuzeye gelmeleri sağlanabilir.
Dinlerin buluşma noktası
Bu paralelde bütün dinleri kapsayan din temalı çalışmalar yürütülebilir. Bu çalışmaların temelinde islam ülkeleri dışında, Kıbrıs’ın da bütün dinlerin buluştuğu bir yer olduğu öne çıkarılabilir. Charter seferlerinin artması ile Avrupa’dan ciddi bir turist akışı sağlanmıştır. Bu hız, yaratılacak bu yeni imaj ile birlikte önemli bir kazanca dönüşebilir. Bu imaj ağırlıklı olarak, her dine ülkenin açık olduğu ve her dinin uyum içinde ve kardeşçe yaşadığı temeline oturtulabilir. Burada görülecek çok sayıda kültür mirası bulunuyor. Ancak Aktığ’a göre, bu imaj çalışmaları yapılırken, ciddi boyutta bir bakım onarım çalışmasının yapılması da gerekiyor.

En Son Yazılanlar