12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kuzey Kıbrıs’ta Eko Turizm Ne Durumda?

Kuzey Kıbrıs’ta Eko Turizm Ne Durumda?
Kuzey Kıbrıs’ta, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu 2, ya da kısaca BRT 2 televizyon kanalında her Pazartesi akşamı Turizmin Not Defteri isimli bir program yayınlanıyor.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kılıç’ın yönetiminde yapılan bu programa, geçtiğimiz ay, Eko Turizm Gönüllüsü, Turizmci Zekai Altan konuk oldu. Programın konusu eko turizm idi.
Zekai Altan önce Kuzey Kıbrıs’ın eko turizm açısından kısaca durumunu değerlendirdikten sonra, daha programın başında Kuzey Kıbrıs Turizm Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu’nun turizm konusunda yaptığı açıklamalara değindi. Şahap Aşıkoğlu, yakın zamanda, ülkenin turizm durumunu değerlendirirken çarpıcı açıklamlar yapmış ve gündemin ilk sıralarında yer almıştı. Zekai Altan, bu açıklamaların bir talihsizlik olduğunu ve hayretle izlediklerini söyledi.
Müsteşar Aşıkoğlu, açıklamasında devletin turizm politikasını ağır şekilde eleştirmiş ve turizmin ülkede rezalet durumda olduğu yorumunu yapmıştı. Hatta bu yorumların yapıldığı aynı gün, gazetelere Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı’nın da, ülkede turizm dibe vurdu şeklinde bir açıklaması çıkmıştı.
Zekai Altan, bu yöndeki beyanların ve yorumların endişe verici olduğunu ve düşündürücü olduğunu tekrarladı.
Bütçede turizme ayrılan teşvik
Diğer taraftan Zekai Altan, bütçede turizme ayrılan teşviklerin 2014 yılında 32 milyondan 17 milyona indirildiğini hatırlattı. Eko turizm açısından ise beş yıldır hiçbir teşvik verilmediği gibi, bunun dile de getirilmediğini bildirdi.
Bu şekilde eko turizm yapan işletmelerin güç durumda olduğu, hatta yok olma noktasına geldiklerini anlatan Zekai Altan, bu işletmelerin tanıtımlara dahil edilmediğini, üstelik beceriksiz bulunduklarını, gelişimlerini sağlamak açısından destek sağlanmadığını ileri sürdü.
Halbuki ek turizmin önemli bir turizm dalı olduğu ve sürdürülebilir olması için ciddi stratejieler geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Eko turizm geliştirilmek zorundadır
Eko Turizm Gönüllüsü, Turizmci Zekai Altan, ülkede turizmin gelişmesi konusunda önerilerde de bulundu. Kuzey Kıbrıs’ta tanıtım pazarlama hedefleri ve modelleri belirlenirken ve tespit edilecek hedef pazarlara yönelik politikalar ortaya konulurken, eko turizmin göz ardı edilemeyeceğini söyledi.
Altan, bugün kütle turizmi yolu ile ucuz turistlerle bu sektörün döndürülmeye çalışıldığını, ancak bunun yeterli olmadığının artık anlaşıldığını dile getirdi.
Arkasından eko agro turizmini geliştirmek ve sürdürülebilir hale getirmek için neler yapılabileceği konusunda önerilerini paylaşan Altan, Kıbrıs Türk Eko Agro Turizm Kooperatif şirketini kurma çalışmalarına altı ay önce başladıklarını söyledi.
Bu kooperatifin kurulma amacı, etkin bir örgütlenme sağlayarak, eko agro turizm modelini daha aktif hale getirmek ve bu şekilde kırsal kalkınmaya katkı yapmaktır.
Kooperatif, eko agro turizm yapan küçük boyutlu işletmeleri bir çatı altında toplamayı ve sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Ülkenin, ekonomik anlamda az gelişmiş olan ancak flora ve faunası ile el değmemiş özellikteki bölgeleri, örneğin Karpaz ölgesi, eko turizm sayesinde kalkınma fırsatı yakalayacaktır.

En Son Yazılanlar