01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Alman Turistler Kuzey Kıbrıs’ı Tercih Ettiler

Alman Turistler Kuzey Kıbrıs’ı Tercih Ettiler
Kıbrıs’ın Rum Kesimi’ne, daha önceki yıllarda daha fazla turist gelirken, bu sayının gittikçe düştüğü, buna karşılık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret eden turist sayısının ise her yıl katlanarak büyüdüğü açıklandı.
Sayılara bakıldığında Kıbrıs’ın Rum Kesimi’ne 2013 yılında gelen turist sayısı yüzde 7 oranında düşerken, Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısı yüzde 8 oranında yükselmiş. 2013 yılında Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısı 1 milyon 100 bin kişiyi geçmiş. Bu durum beklendiği gibi Rumları kaygılandırmaya başlamış.
2014’e bakıldığında da yılın ilk dokuz aylık döneminde Kıbrıs Rum Kesimi’ne giden turist sayısı 1 milyon 700 bin civarında olurken, Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısı 700 bini aşmış durumda. Bu sayıya kışın gelen 100 bin Alman turist daha eklendi. Böyle olunca Rum Kesimi yetkilileri telaşa düştüler. Kendileri açısından bu durumu bir vehamet olarak gören Rumlar bir anlamda çılgın döndüler.
Rum Turizm Acenteleri Birliği Başkanı da, Almanları Kuzey’e kaptırdık şeklinde yaptığı açıklamada ne kadar sıkıntı yaşadıklarını ortaya koyuyor. Rum Turizm Örgütü Başkanı da bu arada Alman turist sayısında önceki rakamlara göre 30 oranında ciddi bir düşüş yaşadıklarını dile getirdi.
Kıbrıs Rum Kesimi telaşa düştü
Özellikle Almanlar’ın kış döneminde tatil için Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmeleri üzerine Rumlar telaşa düştüler. Bir taraftan da ekonomik anlamda kriz yaşayan Rumların bu durumuna karşılık Kuzey Kıbrıs Turizm Bakanlığı, ekonomik krizden kurtulmanın yollarını arayan Rumlara, birlikte çalışma önerisi yaptı.
Rum Turizm Acenteleri Birliği Başkanı da Rumların ekonomik sıkıntı çektiğini ifade ederken, turizmde tehlike çanları çaldığı itirafında da bulundu. Bunun üzerine Kuzey Kıbrıs Turizm Bakanlığı’nın, gelin turizmde birlikte işbirliği yapalım çağrısı önemli bir çıkış yolu yaratıyor. Bakanlığın görüşüne göre Rumların en büyük endişesi, pazarı Kuzey Kıbrıs’a kaptırmak. Turistlerin ekonomik kriz yaşayan bir ülkeye gitmek yerine istikrarlı bir ülkeyi seçmek istediklerine değinen Bakanlık yetkilileri, Kıbrıs’ın bir bütün olarak turizme sunulması durumunda Rumların böyle bir kaygıları kalmayacağı görüşündeler. Eğer Rumlar, Kuzey Kıbrıs turizmini engellemeye harcadıkları gücü, Ada’nın tamamını, birlikte turizm cenneti yapmak için kullansalar ekonomik krizi aşmalarında da ciddi bir ivme yakalamış olacaklar.
Ada’yı bir bütün olarak turizme pazarlamak
Kuzey Kıbrıs Turizm Bakanlığı yetkilileri, iki kesim arasında bir rekabet yaşanmaması gerektiğine dikkat çekerek, Kıbrıs’ın tümünü birlikte pazarlamanın, her iki taraf için de kazanç olacağına inanıyorlar. Kıbrıs’ın güney kesimi ile birlikte yat, gemi, din ve kumar turizmi konusunda çok şey yapılabileceğini iddia ediyorlar. Hatta kuzeyde Magosa limanı ile güneyde Limasol limanlarının pilot bölge olabileceğini söyleyen yetkililer, aynı zamanda ekonomik krizi aşmak amacı ile Yeşil Hat’ta kumarhane açmak isteyen Rumlara, bu konuda da birlikte çalışma önerisi yapıyorlar.

En Son Yazılanlar