01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kuzey Kıbrıs’ta Bu Yıl Medikal Turizm Faaliyetleri Daha Çok Büyüyecek

Kuzey Kıbrıs’ta Bu Yıl Medikal Turizm Faaliyetleri Daha Çok Büyüyecek
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 22-25 Ocak 2015 tarihleri arasında TÜYAP’ta ondokuzuncu kez düzenlendi. Bu yıl 71 ülkeden 4.500’den fazla kuruluşun katıldığı fuara, Kıbrıs’tan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi de katıldı.
Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, fuar süresince, çok sayıda ülkenin temsilcileri, belediye başkanları ve yerli ve yabancı gazeteciler ile bir araya gelindi ve Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi olanakları anlatıldı. Aynı zamanda 2015 yılı için, çeşitli ülkelerden sağlık hizmeti almak üzere ihtiyaç sahiplerinin Kuzey Kıbrıs’a yönlendirilmesi konusunda yeni anlaşmalar yapıldı.
Bu arada Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı ve Genel Sekreteri, üniversitenin açtığı standı ziyaret etti. Fuar çalışmaları kapsamında yapılan toplantıda, Kuzey Kıbrıs’ın, 38 ülkenin üye olduğu Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’ne üye olması da gündeme geldi.
Toplantılarda dile getirildiği kadarı ile, dünyada sağlık turizmi sektörü, 400 milyar dolara ulaşan ciddi bir boyuta sahip. Türkiye’ye tedavi amaçlı gelenlerin sayısı geçen yıl 400 bini geçmiş durumda. Bu sayının önümüzdeki beş yıl içinde bir milyonu bulması bekleniyor. Geçen yıl sağlık turizminden Türkiye 3 milyar dolar gelir sağlamış. İki yıl içinde bu rakamın 6 milyar dolar olması hedefleniyor. 2023 yılı hedefi ise 20 milyar dolar. Kuzey Kıbrıs’ın da, Türkiye’de ve dünyada büyüyen bu sağlık turizmi sektöründen pay almak için gereken potansiyele sahip olduğu görülüyor.
Kuzey Kıbrıs, hem tarihi ve turistik özellikleri ve coğrafi konumu ile hem de sayıları gittikçe artan nitelikli hastaneleri ile sağlık turizmi açısından tercih edilmek için gereken özelliklere sahip bir ülkedir.
Kuzey Kıbrıs, sağlık turizmi açısından üç farklı temel alanda büyük yol katetmiş durumda: medikal turizm, yaşlı ve engelli turizmi ve otellerdeki medikal masaj ve spa uygulamaları.
Ülke ekonomisine katma değer yaratmak
Toplantılarda dile getirilen bir başka konu da tedavi amacı ile gelen hastaların, yalnız gelmedikleri, yanlarında başka kişilerin de olduğu ve tatil için gelen turistlerle karşılaştırıldığında daha uzun kaldıkları, bu sayede daha fazla gezdikleri ve daha fazla alış veriş yaptıklarıdır. Bu şekilde gerek tedavi için yapılan harcamalar gerekse diğer harcamalar, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.
Bu bakımdan, ülke için, sağlık turizminde en önemli nokta, ülkeye gelen hasta sayısı değil, bu kişilerin ülke için ne kadar katma değer yarattığı konusudur. Bugün Kuzey Kıbrıs otellerindeki doluluk oranları yüzde 47’leri geçmiyor. Bu durum, turizm açısından alınacak daha çok yolun olduğunu gösteriyor. Sağlık turizminin gelişiyor olması bu oranın da yükseleceğinin işaretidir.
Sağlık turizminde başarılı olmak için
Toplantılarda sağlık turizminde başarılı olmak için yapılacaklar da konuşuldu. Herşeyden önce uluslararası standartların ve kalitenin yakalanması gerekiyor. Bunun yanında tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermek, yenilikçi olmak ve markalaşmanın önemini farketmek gerekiyor. Sağlık turizminin alt dalları olan, medikal turizm, sporcu turizmi, yaşlı ve engelli turizmi ve benzeri alanlarda fırsatları kollamak gerekiyor. Özellikle yaşlı ve engelli turizminde önümüzdeki yıllarda çok daha büyük bir potansiyel olduğu söyleniyor.
 
ayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulunuyor. Bunların MÖ 6000-1000 yılları arasında yapıldığı sanılıyor. Resimlerin çoğunluğu, dağ keçileri ve çeşitli av hayvanları ile av sahneleri hakkında.
Koç Heykeli Yüksekova ilçesinde bulunmuş. Bu heykelin yakındaki Nasturi kilisesinden söküldüğü sanılıyor.
Dirheler (Dev Evleri) Yüksekova ilçesinde Tirşin Yaylası’ndadır. Kayalara oyulan bu dev boyutlu yapıların Assur saldırılarını gözlemek için yapıldığı sanılıyor.

En Son Yazılanlar