12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

EXPO ANTALYA 2016

Expo, genel olarak dünyanın en büyük tarih, kültür ve eğitim olimpiyatı olarak görülmektedir. İlk olarak 1851 yılında İngiltere’de düzenlenen Expo, bugün hala bilimsel, kültürel ve teknolojik yaşama katkı sağlamaktadır. Dünyanın en büyük sosyal etkinliği olarak kabul edilen Expo ifadesi, sergi anlamına gelen exposition kelimesinden türetilmiştir. Ondokuzuncu yüzyıl ortalarından beri düzenlenen bu etkinlik Dünya Fuarı olarak da bilinmektedir.  

 

Dünya Kupası ya da Olimpiyatlar ile karşılaştırıldığında ve sergi alanın boyutları, buraya yapılan yatırımların büyüklüğü ve buraya gelecek ziyaretçi sayısı dikkate alındığında, Expo’nun oldukça görkemli bir organizasyon olduğu açıktır. Bu yüzden dünyanın en büyük sosyal ve ekonomik etkinliği olarak kabul edilmektedir.

Bu yıl ilk defa ülkemizde Antalya şehrinde düzenlenecek olan Expo 2016 organizasyonu, Nisan ile Ekim ayları arasında açık kalacak bir sergi organizasyonudur. Expo 2016’nin Antalya’da düzenlenmesine 2009 yılında karar verilmiştir. Karar, Uluslararası Sergiler Bürosu ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Derneği tarafından ortaklaşa alınmıştır. Expo 2016’yı düzenleme hakkını elde eden Antalya, bu sergi için Aksu ilçesinde 1100 dekardan biraz büyük bir alan hazırlamıştır. Açılacak sergi altı ay sürecektir.

Expo Antalya 2016’nın bu yılki sloganı, Geleceği Yeşertmek olarak belirlenmiştir. Bu organizasyonda temel olarak iki tema esas alınacaktır. Bunlardan biri gelecek nesiller için yeşil bir dünya, diğeri ise çiçek ve çocuk temasıdır. Bu çerçevede organizasyon tarafından belirlenen alt temaları ise şunladır: biyo çeşitlilik, sürdürülebilirlik, yeşil şehirler ve tarih.

Expo için büyük bir tarih, kültür ve eğitim olimpiyatı denmesi boşuna değil. Çünkü büyük bir gösteri niteliğini taşımaktadır. Ülkeler bu sayılan alanlarda daha yaşanası bir dünya yaratmak için bilgi alışverişinde bulunurlar. Bu bakımdan küresel anlamda en kapsamlı organizasyondur. Expo, belirlenen tema esas alınarak, dünyada gelinen en son noktayı ve geleceğe dönük olanakları, sorunları, çözümleri ve vizyonu, tüm boyutları ile ortaya koyar. Kısaca Expo, içinde bulunulan dönemin ve gelecek dönemlerin bilimsel, teknolojik ve kültürel gelişimini sergilemektedir.

Expo Antalya 2016 için iki maskot belirlenmiştir: Ece ve Efe. Bu isimler, okunuşları ve içindeki harfler yüzünden yabancı dillerde de yazım ve telafuz sorunu yaratmadığı için seçilmiştir. Bu iki maskot, yörük kıyafetleri ile bölgenin kültürünü yansıtmaktadır.

Aksu ilçesinde hazırlanan Expo alanı, Antalya için kalıcı bir eser niteliğindedir. İçinde Expo’ya katılan ülkelerin bahçe kültürlerini tanıtacakları alanlar bulunmaktadır. Ayrıca sergi alanında Antalya’nın önemli bir simgesi olan tarihi Hadrianus Kapısı’nı temsil eden Expo Kulesi, ülkemizin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, 6500 kişilik Kongre Merkezi, 5 ve 8 bin kişilik iki Amfi Tiyatro, çocuklar için bir takım etkinliklerin yapılacağı Çocuk Adası ve çocuklar için Bilim ve Teknoloji Merkezi bulunacaktır.

Expo Antalya 2016, bütün dünyanın önemle üzerinde durduğu, gelecek nesiller için yaşam alanları, doğal kaynakların korunması, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil yaşam gibi kavramların çocuklara anlatılması açısından önemli bir fırsattır.

150 yıldan beri düzenlenen Expo’ların temel amacı, bütün insanların eğitilmesi ve ulusal ilerlemedir. Expo’lar bugün uluslararası diyalog ve uluslararası işbirliğine yönelik eşsiz bir platformdur. Çünkü Expo’ların temaları hem evrensel hem uluslararası boyuttadır ve kalıcı kültürel miras ile ilgilenmektedir. Bu yüzden de çok fazla ziyaretçi çeken bir etkinliktir.

 

Ülkemizin turizm sektöründe önemli bir kriz yaşadığı bu yıl içinde Expo 2016’nın Antalya’da düzenlenecek olması önemli bir fırsattır. Genel olarak Expo’nun düzenlendiği şehir bir turizm merkezi haline gelmektedir. Expo’nun düzenlendiği ülke ise uluslararası arenada ciddi boyutta tanıtımını yapmış olmaktadır. Hem potansiyel yatırımcıları hem de potansiyel turistleri çektiği için Expo, ülke ekonomisine de katkı sağlamış olmaktadır.

En Son Yazılanlar