12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

2015 EMITT Görkemli Bir Şekilde Gerçekleştirildi

2015 EMITT Görkemli Bir Şekilde Gerçekleştirildi
Bu yıl ondokuzuncusu düzenlenen EMITT, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, İstanbul Beylükdüzü’ndeki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22-25 Ocak tarihleri arasında yapıldı.
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, kapılarını ilk olarak 1997 yılında o zamanlar Tüyap’ın Tepebaşı’ndaki fuar merkezinde açmıştı. İlk yıllarda iç turizm ağırlıklı açılan fuar, bölge ülkelerinden ve uluslararası kuruluşlardan ilgi görmeye başlayınca daha fazla gelişti. Katılan ülke sayısı arttıkça, kurulan standlar çoğaldı ve alan büyüdü. Bu şekilde fuar, ülkemizin turizmdeki aynası haline geldi.
Bugün geldiği noktada EMITT fuarı, Avrupa’nın en büyük beşinci turizm fuarı olmayı başarmıştır.
2015 EMITT
Bu yıl gerçekleştirilen fuar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Turizm Yatırımcıları Derneği ve Türk Hava Yolları sponsorluğunda ve Ekin Fuarcılık - ITE Group tarafından organize edilmiştir.
Fuara, 12 farklı salonda ülkemiz açısından önemli pazarlardan olan 70’in üzerinde ülkeden 4500’den fazla firma katılmıştır.
Geçtiğimiz yıl fuar, 137 bine yakın ziyaretçi tarafından gezilmişti. Bu sayının 63 binden fazlasını profesyonel turizmciler oluşturuyordu. 74 bin ziyaretçi ise tatilcilerdi.
Tüm salonlar kullanıldı
Dört gün süren Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) ilk iki günü profesyonel turizmcilere açıktı. Son iki gün bütün meraklılara açık olan fuar, dünyada var olan ekonomik sıkıntılara rağmen, yılda yıla gelişmesine devam etmektedir. Tüyap günden güne yetersiz kalan fuar alanını genişletmek için inşaatına başlattığı üç büyük salonu geçen yıl özellikle bu fuar tarihlerine yetiştirmeye çalışmıştı. Bu şekilde mevcut 11 salonun hepsi de kullanılmıştı. Bu yıl da değişen bir durum olmadı. Fuar alanındaki tüm salonlar kullanıldı.
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı sadece sektörün profesyonelleri için değil turizm sektörü ile ilişkisi olan bütün kesimler için önemli bir buluşma noktası haline gelmiştir.
Ülkemizin bulunduğu konum
Ekin Fuarcılık yöneticileri, bu fuara bütün dünyanın bu şekilde ilgi göstermesinde, Türkiye’nin bulunduğu konumun da çok etkili olduğunu dile getiriyorlar. Sadece tatil turizmi olarak değil, tarihi geçmişi, özellikle dinler tarihinin buluşma noktası olması, arkeolojik zenginlikleri, doğal güzellikleri ve benzeri özellikleri ile çok farklı turizm aktivitelerine de olanak bulmaktadır. Turizmin sürekli olarak kendini geliştiren bir sektör olması da bunlara eklenince ülkemizin önemi daha ortaya çıkmıştır.
EMITT 2015 fuarı için, geçmiş yıllara göre çok daha önceden başvuruların alındığını anlatan Ekin Fuarcılık yöneticileri, bu ilgiden memnun olduklarını da dile getirmişlerdir.
Kongre turizmi
Bu yılki fuarda kongre turizmi de ön planda tutulmuştur. Fuar yetkilileri, İtanbul’un kültürel, tarihi, ekonomik ve jeopolitik birçok açıdan kongre turizminde ülkemizin en önemli şehri olduğunu açıklamışlardır. İstanbul, dünyadaki en öncelikli 10 kongre merkezi arasındadır. Uluslararası Kongre Organizatörleri Birliği de İstanbul’u dünyanın bir numaralı kongre yeri olarak ilan etmiştir. Birlik 2014 Genel Kurul toplantısını Antalya’da yapmıştı. Bu yılki EMITT fuarında kongre turizmine özel ayrı bir salon ayrılmıştır. Bu sayede bu alanda da ülkemizin daha yükseğe taşınması hedeflenmiştir.

En Son Yazılanlar