12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Nürnberg Turizm Fuarı 24 Şubat’ta Açıldı

Nürnberg Turizm Fuarı, Almanya’nın Kuzey Bavyera eyaletinin en kapsamlı ve en büyük turizm fuarıdır. Bu yıl 24 Şubat tarihinde kapılarını açan, Nürnberg Bahçecilik, Turizm, Karavan ve Serbest Zaman Fuarı, hem katılımcı firmalar açısından hem de ziyaretçi sayısı bakımından çok önemli bir etkinliktir. Fuarda dokuz salonda yaklaşık bin firma yer almaktadır. Fuarın resmi açılış törenine ülkemizin Nürnberg Başkonsolosu ve Yavuz Kül ve Konsolos Gürol Baş da katılmışlardır. 

 

Bavyera eyaleti, Almanya’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Toprak büyüklüğü açısından ülkenin en büyük eyaletidir ve baş şehri Münih’tir. Nürnberg ise eyaletin en büyük ikinci şehridir. Almanya’nın sanayi başkenti olarak kabul edilen Nürnberg’de nüfusunun yüzde beşini Türkler oluşturmaktadır. Nürnberg, tarihi geçmişinde de kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun merkezlerinden biridir. Bavyera eyaletinin doğusunda Çek Cumhuriyeti, güney ve güneybatısında ise Avusturya bulunmaktadır.

Bavyera eyeletinde açılan Nürnberg Turizm Fuarı dünyanın da en büyük turizm furalarında biridir ve büyük ilgi görmektedir. Ülkemiz bu yıl fuarda, Frankfurt Turizm Ataşeliği tarafından açılan bir stant ile tanıtılmaktadır. Ayrıca fuara Ordu valiliği, Kemer Belediyesi ve Türk Hava Yolları dahil yedi kuruluş katılmıştır.

Fuar hakkında bilgi veren Frankfurt Turizm Ataşesi Osman Şahin, ülkemizi Almanya’dan her yıl beş buçuk milyondan fazla turistin ziyaret ettiğini belirtmiş ve bu sayının daha çok arttılması yönünde Antalya EXPO 2016 ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini açıklamıştır.

EXPO dünyanın en büyük sosyal etkinliğidir ve kültür, tarih ve eğitim alanlarında çok sayıda aktivite içermektedir. Ondokuzuncu yüzyıl ortalarından beri düzenlenmekte olan bu etkinlik Dünya Fuarı olarak da bilinmektedir. Expo ifadesi, sergi anlamına gelen exposition kelimesinin kısaltılmış şeklidir.

Ülkemiz ne yazık ki güneydoğu sınırlarımızın içinde ve dışında yaşanan kötü gelişmeler yüzünden, büyük zarar görmektedir. Özellikle turizm sektöründe beklentiler bu gelişmelerden çok kötü etkilenmiştir. Bu olumsuzluklara bir de Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin eklenmesi, işleri daha çok içinden çıkılmaz duruma getirmiştir. Sadece bu ülkeden değil çeşitli ülkelerden gelecek yabancı turistlerin ülkemize bakış açıları değişmeye ve arka arkaya rezervasyon iptalleri yaşanmaya başlanmıştır. Böylesine kötü gidişin devam ettiği günümüzde, kapılarını açan Nürnberg Turizm Fuarı, kendimizi anlatmak ve kötü gidişe dur demek açısından da çok önemli olmuştur.

Fuara katılan Kemer Belediyesi de özendirmek ve dikkat çekme amacı ile Kemer’e turist getirecek seyahat acentelerine ve turizm şirketlerine adam başı 20 Euro vermeyi vaadetmiştir. Açıklama yapan Kemer Belediye Başkanı, Rusya ile devam eden kriz ve büyük şehirlerde yaşanan terör olayları yüzünden oldukça kötü etkilendiklerini söylemiştir. Ancak Başkan’a göre ortada bir karmaşıklık olsa da bu tür eylemler dünyanın her yerinde yapılmakta ve terör olayları yüzünden dünyanın birçok ülkesi zarar görmektedir. Bunun mücadelesi sürecektir. Yakın zamanda Paris’te de insanlar katledilmiştir. Önemli olan sağduyulu davranmak ve teröre teslim olmamaktır.

Kemer Belediyesi, yakınlarda Sultanahmet meydanında yaşamlarını kaybeden Almanlar’ın ailelerine, Kemer’de ömür boyu tatil yapma imkanı sunmaktadır. Bu imkan, fuarda oldukça ilgi görmüştür. Kemer Belediye Başkanı, fuarın kapanmasından sonra aileleri ziyaret edecektir.

Nürnberg Turizm Fuarı’na katılan Ordu şehri de tanıtımlarında şehrin güzel kumsallarını ve fındığı öne çıkarmaktadır. Ayrıca ziyaretçilere fındık ikram edilmiştir.

Fuarda ülkemizin bulunduğu stant’ta gelenseksel sanatlarımızda ebru sanatı tanıtılmaktadır. Uygulamalı tanıtım çalışmalarında ziyaretçiler bizzat çalışmalara da katılmaktadır.

 

Ülke olarak en büyük beklentimiz, 28 Şubat tarihine kadar devam edecek fuarın, sıkıntılı günler geçiren ülke turizmimizin önünü açması ve kayıplarımızı telafi etmesidir.

En Son Yazılanlar