12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Çinli Turistler Durmak Bilmiyor

Çinli Turistler Durmak Bilmiyor

Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) Turizm Yeşil Raporu'nu yayımladı. Rapora göre, geçen yıl 97 milyon 300 bin Çinli turist dünyayı gezerken, bu yıl bu rakamın 100 milyonu aşacağı düşünülüyor.

Turizm Yeşil Raporu'na göre, son dönemlerde Çin'de dış seyahatler hızlı oranda artış gösterdi. 2000 yılında 10 milyon turist yurtdışına seyahat ederken, bu rakam 2013'te 97 milyon 300 bine kadar çıktı. Ayrıca Çinli turist sayısının 2014 yılında da 100 milyona çıkacağı hatta belkide geçeceği düşünülüyor. Bu durumla doğru orantılı olarak  Çinli turistlerin yabancı ülkelerdeki yaptıkları harcamalar da artış gösterdi. Rapora göre, 2013'te yurtdışına giden Çinli yolcular toplam 102 milyar ABD doları harcayarak bu alanda dünya lideri oldu.

Ülkeler Çinli Turistler İçin Rekabete Girdi

Beijing Review'in görüştüğü CASS araştırmacılarından ve Yeşil Rapor'un yayın müdürü yardımcısı Wu Jinmei bu değişimin nedenini küresel tüketim güçlerinin yön değiştirmesi bulunduğunu söyledi. Çinlilerin yurtdışı seyahatlerinin artmasıyla dünyaca ünlü çoğu mağazada artık Çince tabelalar ve konu hakkında bilgi sahibi tur rehberlerine yer verilmeye başlandığını söyleyen Jinmei, "Yurtdışına çıkan Çinli yolcuların harcamalarındaki patlama bazı faktörlerden kaynaklanıyor. Birçok insan, yurtdışına seyahat etme imkanına kavuşur kavuşmaz, yıllarca kullanabileceği tüketim maddeleri satın alıyor. Ayriyetten Çin'in ithal mallara getirdiği yüksek gümrük vergileri de Çinlileri yurtdışında harcama yapmaya zorluyor" dedi. 

Dünyada çoğu ülke çeşitli yollarla Çinli turistleri kendine çekmek için büyük bir çekişme içinde. Bu amaçla Çinli turistlere birtakım kolaylıklar sağlanıyor. Mesela vize başvurusu sürecini kolaylaştırıyor ve Çin pazarında tanıtıma büyük yatırımlar yapılıyor. Bazı ülkelerdeki oteller, turizm merkezleri ve mağazalar Çinli turistlere özel bazı satış işlemlerinde kullanıyor.

Çinli Turistlerin Sayısı Hızla Artıyor

CASS'ın Turizm Araştırma Merkezi'nin yöneticisi Song Rui, yurtdışına giden Çinli ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekiyor. Özellikle gelen turistler hakkında bilgi veren Song Rui, gelen turistlerin daha bağımsız davranabilen, yabancı gelenekler hakkında daha fazla şey bilen ve yerel kültürlerle kaynaşmaya istekli kişilerden oluştuğunu söylüyor.

2013'te Japonya'ya giden Çinli ziyaretçi sayısı birden azalırken Rusya'ya gidenlerin sayısı ise hızla arttı. Wu'nun yaptığı değerlendirmeye göre, bu durum asıl nedeni politik ilişkiler. Bu gelişme her iki ülkede de turizm gelirlerini doğrudan etkiledi. 

Yurtiçi Seyahatlerinde Değişim 

Açıklanan rapora göre, Çinli ziyaretçiler toplamda tam olarak 3 milyar 58 milyon yurtiçi seyahat yaptı. Bu geçen yıla göre yüzde 10 artış anlamına geliyor. 2013'te yurtiçi seyahatlerden elde edilen toplam gelir de yüzde 12 artarak 2 trilyon 85 milyar yuan (467,2 milyar ABD doları) oldu. 

CASS'ın Turizm Araştırma Merkezi'nin genel sekreteri Jin Zhun, 2013'te ülke içinde yolculuk  eden Çinli sayısının da yükseldiğine dikkat çekerek, "Seyahat etmek eskiden sadece aylak sınıfına özel bir eğlenceydi, artık daha çok insan bunun keyfini çıkarabiliyor" diye konuştu.

CASS'ın Turizm Araştırma Merkezi'nin yaptığı anket sonuçlarına göre, Çinli turistlerin çoğunluğu bölümünün aylık geliri 3 bin ile 8 bin yuan yani 490-310 ABD doları arasında değişiyor. Çinli turistler geçmişte grup seyahatlerine katılırdı ama 2013'te çoğunluğu bağımsız seyahat etmeyi tercih etti. 

Öte yandan Yeşil Rapor'da Çin turizm sektörünün birleşme ve satın almalarda hiç olmadığı kadar etkin bir rol izlediği görüşüne yer verildi. Çin'in en büyük lüks ticari gayrimenkul ve eğlence holdingi Wanda Grubu'nun girişimlerinede dikkat çekildi. Wanda, Haziran 2013'te İngiliz yat üreticisi Sunseeker'ı 320 milyon sterline (524 milyon ABD Doları) satın alma planını kamuoyuna duyurdu. 

Büyük Otel Yatırımı

Grup yönetimi, Londra'da beş yıldız üstü bir Wanda Oteli inşa edebilmek için 700 milyon sterlinlik 1.10 milyar dolarlık bir yatırım yapmaya hazırlandıklarını açıkladı. Yapılacak otel, Çinli bir şirket tarafından yabancı bir ülkede inşa edilen ilk lüks otel olma yolunda ilerliyor.

Wu, Çin'in artık önemli bir turizm ülkesi olarak kabul edildiğini vurguluyor. Turizm sektörü ekonomik büyümeye önemli katkılar yapıyor ve dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Çin'de de çok sayıda yeni iş imkanı yaratıyor.

En Son Yazılanlar