12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Batı Afrika'nın Turizm Gözdesi 

Batı Afrika'nın Turizm Gözdesi

Fildişi Sahili Cumhuriyeti'nin ticaret merkezi Abidjan yüksek binaları, lüks villaları ve Erbie lagünüyle Batı Afrika'nın en gözde olan ve en fazla turist çeken şehirlerinden biri

Üç milyon nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık şehirlerden biri olan Abidjan, Paris ve Kinshasa'dan sonra dünyanın Fransızca konuşulan en büyük şehri. Bunu nedeni tabi ki tahmin edileceği gibi Fransız sömürgesi olması. Abidjan'dan turistik güzelliklerine geçmeden önce ülkenin bağımsızlık öyküsüne göz atmakta fayda var. Batı Afrika'da bu topraklara Fildişi Sahili adını verenler, XV. yüzyılda buraya ilk ayak basan Portekizliler. 1893'te Fransa'nın sömürgesi olan Fildişi Sahili'nde kakao ve kahve, ülkenin en önemli ihraç ürünleri olmuş ve yüksek kaynakları nedeniyle sürekli diğer ülkelerin gözdesi olmuştur. 7 Ağustos 1960'da Fildişi Sahili'ne bağımsızlığını kazandıran ve ülkenin ilk cumhurbaşkanı olan Felix Houphouet- Boigny döneminde tarıma dayalı yürütülen ekonomiyle mucizeler yaratıldı. Ülkeye bu denli hareket ve üretim getiren lideri Houphouet-Boigny'nin 1993'te ölümüyle ülkede toplumsal gerginlik başladı. 2000'den beri ülkenin cumhurbaşkanı olan Laurent Gbagbo bu görevini 2010 seçimini kazanan Alassane Ouattara'ya devretmeyi reddedince, tutuklandı. Siyasi gerginlikler sonucu çekilmeyi reddeden  Gbabgo'nun yargılanması Lahey'de devam ediyor. Komşuları olan Liberya, Gine, Mali, Burkina Faso ve Gana'dan buraya göç edenler, ülkenin günümüzdeki 22 milyonluk nüfusunu oluşturuyor. Resmi dil Fransızca'nın yanı sıra ülkede 60 değişik etnik dil konuşuluyor. Bunun başlıca nedeni bölgenin sürekli etrafından göç alması ve diğer ülkelerin sömürgesi altında kalması.

En Önemli Deniz Limanlarından Biri

Şehrin isminin nerden geldiğine gelince ufak bir hikaye var hikaye şu şeilde; . Bir efsaneye göre Avrupalı kaşiflerden biri, ağaç dalları taşıyan yaşlı bir yerliye en yakın köyün adını sorar. Kaşifin orada bulunma nedenini sorduğunu düşünen yerli "Sadece yaprakları kestim" anlamına gelen "Min-chan m'bidjan" diye bağırır. Kaşif de en yakın köyün adının Abidjan olduğunu düşünür. Bu köyün yerinde kurulan şehrin adı da Abidjan olarak anılmaya başlar. Çevresel avantajları doğl kaynakları, yüksek binaları, denizin uzantısı Erbie lagünü ve bu lagündeki birbirine köprülerle bağlanan adalarıyla Batı Afrika'nın en gözde ve en şehirlerinden biri olan Abidjan, Fransız kolonizasyon döneminin son başkenti Abidjan, Vridi Kanalı'nın da açılmasıyla en önemli deniz limanı olmuş. Ticaret yapan gemilere ve Turlar düzenleyen acentaların büyük yatlarına ev sahipliği yapması ile de oldukça gözde bir şehir. 

Ulaşım Yöntemleri Nasıl? 

Ülkemiz açısından bakarsak Türk Hava Yolları (THY) İstanbul-Abidjan arasında haftada dört sefer yapıyor. Bunun dışında gemi seyahatleri ilede şehre gitmek mümkün. Aralık ayından mayısa kadar da olan kurak mevsim de gitmek için en iyi zamanlardan biri nedeni ise sonrasında başlayan bitmek bilmez yağmurlar. 

En Çok İlgi Çeken Vridi Aho Bölgesi 

Abidjan yakınlarındaki balıkçı köyü Vridi Aho'da köylüler nehirde yakalayıp getirdikleri köyün maskotu timsah için betonarme bir barınak inşa etmişler. Köylü kadınlar kocaman havanlarda manyok dövüyor. Köy halkı hayli güler yüzlü, ve misafirperver olmaları ile tanınıyor. Turistik bölge olarak en dikkat çeken bölge yıl içinde epey yabancı turist çekiyor. 

Ulusal Müzeler

Eskiden vali konağı olarak hizmet veren, günümüzde kabile kıyafetlerinin sergilendiği müzenin restorasyonu yakın zamanda bitti. Turistik açıdanda büyük ilgi gören müze hizmete açılması ile tur acentelarının listelerine alındı. 

El Sanat Pazarları

Cava el sanatları pazarı Afrika'ya özgü ahşap maskeler ve farklı objeler almak için ideal.  Şehirde bulunan bu pazarlarda şehir halkının kültürünü en iyi şekilde gözlemliye biliyorsunuz. Kısacası turistik gezi olarak mutlaka görülmesi gereken bir merkez.

En Son Yazılanlar