12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Afrodisias Müzesi

Afrodisias MüzesiAfrodisias antik şehri, Nazilli’nin Karacasu ilçesinde bulunuyor. Aynı isimli birçok antik şehir gibi burası da Tanrıça Afrodit’e adanmış. Ancak içlerinde Afrodisias antik şehri daha fazla ünlenmiş. Afrodisias bir dönem Lidya’nın başkenti olmuş. Ancak buradaki ilk yerleşimler tunç çağına kadar uzanır. MÖ 3000 yılından önce kalkolitik döneme ait bulgular var. Afrodisias ismi Helenistik dönemde kullanılmaya başlanmış.

Milet Ören Yeri

Milet Ören Yeri

Milet Ören Yeri, Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Akkoy’un beş kilometre kuzeyinde bulunuyor. Kurulduğu dönemde Milet, Büyük Menderes nehrinin hemen ağzında, deniz kıyısında antik bir liman şehriymiş. Ancak nehrin taşıdığı alüvyonlarla liman dolduğu için bugün Milet Ören Yeri, yaklaşık 10 kilometre kadar denizden içeride bulunuyor.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Arkeoloji MüzesiBirinci Dünya Savaşı’nın bittiği yıllarda Antalya’da lise öğretmeni olan Süleyman Fikri Erten, bugünkü Antalya Arkeoloji Müzesi’nin temellerini atmıştır. 1919’larda Birinci Dünya Savaşı bitmişti ama Antalya İtalyanlar’ın işgali altındaydı.

Assos Ören Yeri

Assos Ören Yeri

Assos Ören Yeri, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, denizden 250 metre yükseklikte, kayalık bir tepe üzerinde bulunuyor. Buradaki kalıntılar, yapılarda hep volkanik bir taş olan andezit taşı kullanıldığını gösteriyor. Bölgede bolca bulunan andezit taşı, işlenmesi zor ama dayanıklı bir taştır. Antik şehir bu taştan üretilen lahitleri ile ünlüymüş. Ölüler bu lahitlerin içinde çok hızlı bir şekilde toprak olduğundan, bunlara insan yiyen lahit deniyormuş. Yakındaki birçok şehire buradan lahit gönderiliyormuş.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur, antik dönemde güneyden Pamfilya, batıdan Likya ve Karia, kuzeyden Frigya ile çevrili Pisidya bölgesinde bulunuyormuş. Aslında tarih öncesi dönemde de (prehistorik dönem) Burdur ve çevresinde yaşam varmış. Sonra MÖ 8000-5500 yılları arasında neolitik, MÖ 5500-3200 yılları arasında kalkolitik döneme ait yaşam izlerine rastlanmış.

Troia Ören Yeri

Troia Ören Yeri

Homeros’un İliada isimli destanında Troia Ören Yeri için hem Troia hem de İlios isimleri kullanılmış. Troia, güçlü duvarlarla çevrilmiş, güçlü kuleleri olan, geniş caddeli gibi anlamlara geliyor. Çanakkale’de bulunan Troia Ören Yeri, Truva savaşları ile de ünlenmiş. Homeros’un İliada destanında anlatılan bu savaş sayesinde, Troia bugün dünyada en çok bilinen bir antik şehir olmuş.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Hierapolis antik şehri, MÖ 190 yılında Bergama kralı tarafından kurulmuş. Hierapolis Roma egemenliğine girdikten sonra en görkemli zamanını yaşamış. Ancak Roma İmparatoru Neron döneminde yaşanan depremde şehrin Hellenistik yapısı tamamen yıkılmış. Arkasından şehir bu defa Roma mimarisiyle yeniden yapılmış. Hierapolis Roma döneminden sonra Bizans egemenliğine geçmiş ve o dönemde de çok önemli bir merkez olmuş.

Hacıbektaş Veli Müzesi

Hacıbektaş Veli Müzesi

Hacı Bektaş Veli bir bektaşi tarikatının pridir. Bu tarikatın ondördüncü yüzyıldan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda sosyal ve siyasi bakımdan büyük etkinliği olmuş. İkinci Mahmut tarafından Yeniçeri Ocağı ile birlikte kapatılmış, ancak Abdülaziz zamanında yeniden canlanmış. 1925 yılında ise tekke ve zaviyelerin kapatılmasına kadar varlığını sürdürmüş. Hacı Bektaş Veli, tarikat anlayışını Alevilik ve Bektaşilik anlayışı ile harmanlamış.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi Saint John Şövalyeleri tarafından kullanılan ve MÖ 110 yılında yapılan bir kaledir. Kalenin yapıldığı o dönemde burası bir adaymış. Sonradan ada kara ile birleşmiş. Kalenin kuzeyinde dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Kral Mousollos’un mozolesi bulunuyormuş.

İstanbul Galata Mevlevihanesi Müzesi

İstanbul Galata Mevlevihanesi Müzesi

İstanbul Galata Mevlevihanesi Müzesi, Beyoğlu ilçesinde, İstiklal Caddesi’nin sonundaki Tünel Meydanı’na açılan bir sokakta bulunuyor. Tarihi bir Cümle Kapısı olan bu bina, Divan Edebiyatı Müzesi olarak kullanılmış. Revizyon çalışmaları 2007 yılında başlamış ve 2011 yılında tamamlanmış. Arkasındandan Galata Mevlevihanesi Müzesi olarak yepyeni bir konspet ile ziyarete açılmış.

Mausoleion Anıt Müzesi

Mausoleion Anıt Müzesi

Mausoleion olarak bilinen Halikarnas Mozolesi, Kral Mausolos adına karısı Artemisia tarafından Halikarnassos’da (Bodrum) yaptırılmış. Dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen bu anıtın kolonları Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısı ise Mısır mimarisini anımsatıyor.

Koç Müzesi

Koç Müzesi

Koç Müzesi, 1994 yılında, Haliç’in kuzey yakasında bulunan Hasköy semtinde ziyarete açılmıştır. Kapladığı alan 27 bin metrekareye yakındır ve üç ana bölümden oluşmaktadır: Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme Alanı.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Burası bir tepenin yamacında, deniz seviyesinden 1150 metre yüksekte yapılmış eski bir Rum Ortodoks manastırı ve kilise kompleksidir.

Miniatürk

Miniaturk

Ülkemizin ilk minyatürk parkı olan Miniatürk’ün yapımına, 2001 yılı Haziran ayında başlanmış. Açılışı ise 2003 yılı Mayıs ayında yapılmış. Yola çıkılırken, büyük ülkenin küçük bir modeli sloganı kullanılmış.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’de Kapadokya’da bulunan 36 yeraltı şehrinden en büyük olanı Derinkuyu Yeraltı Şehri’dir. Sekiz katlı olan yeraltı şehri 1963 yılında tesadüfen bulunmuş ve 1967 yılında turizme açılmış. Kapadokya hem yeraltında hem de yer üstünde bulunun tarihi ve coğrafi zenginlikleri ile başlıbaşına bir cazibe merkezidir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’da ilk müze, 1921 yılında kurulmuş. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin ilk adımı da bu şekilde atılmış. Ankara Kalesi’nin Akkale olarak anılan burcunda açılmış ilk müze. Bu müzeden ayrı olarak Augustus Mabedi ve Roma Hamamı olarak isimlendirilen antik anıtlarda da eserler toplanmaya başlamış.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir’in Göreme ilçesindedir. Burada volkanik tüften oluşan ve peribacaları olarak isimlendirilen muhteşem coğrafya ve aynı zamanda Bizans kilise mimarisi ve dinsel sanat tarihi açısından sahip olduğu zenginlik bir aradadır.

Didim Ören Yeri

Didim Ören Yeri

Didim Ören Yeri, Akbük Koyu’nu çevreleyen iki yarımadadan birinin üzerine kurulmuş. Akbük, Didim’e 15 kilometre uzaklıkta. Burada en büyük antik tapınaklardan birisi olan Apollon Tapınağı bulunuyor.

Zelve Ören Yeri

Zelve Ören Yeri

Zelve Ören Yeri, Nevşehir’in Aksaray ilçesinde, Avanos’a 5 kilometre mesafede bulunuyor. Aktepe’nin dik ve sarp kuzey yamaçlarına kurumuş olan Zelve Ören Yeri, üç vadiden oluşuyor. Burası aynı zamanda peribacalarının en çok bulunduğu bir alandır. Buradaki peribacalarının uçları sivri ve gövdeleri geniştir.

En Son Yazılanlar