12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Gelenek ve Görenekler

Kına Gecesi
Yağlı Güreş

Gelenek ve görenekler, bir toplumda kuşaktan kuşağa aktarılan, eskilerden beri uygulana gelen, bu yüzden de saygı duyulan ve değer verilen, yasal olarak değil ama bir yerde yaptırım gücü olan kültürel alışkanlıklarımız, bilgilerimiz, değerlerimiz, törelerimiz ve davranışlarımızdır.

Gelenekler toplumsal yaşamın düzenlenmesi ve denetlenmesinde önemli rol üstlenirler.

Örneğin, evlilik ve düğün geleneklerimiz var. Bu geleneklerin her birinin kendine özgü kuralları, yapılış şekilleri ve anlamları bulunuyor. Kız isteme, söz kesme, kına gecesi ve kız evinden gelinin alınması gelenekleri bugün hala sürdürülüyor.

Ramazan ve kurban bayramlarında, arife günü mezarlığa gidilmesi ve mezar ziyaretleri yapılması bir gelenektir. Bayram öncesinde yemeklerin hazırlanması bir gelenektir. Kutsal topraklara hacı olmak üzere gidenlere yapılan uğurlama törenleri bir gelenektir.

Askere uğurlama ve asker karşılama törenleri, çok renkli geleneklerimizden biridir.

Cenaze törenlerinde yapılan birçok uygulama, geleneklerimizin ifadesidir. Eskiden üç gün cenaze evinde yemek pişirilmez, komşular cenaze evine yemek getirirlermiş. Bu artık terkedilmeye yüz tutmuş bir gelenektir.

Giyim kuşam da geleneklerin bir parçasıdır. Bugün daha modern giyinmeye özen gösterilse de eskiden, erkeklerin ve kadınların, yaşadıkları bölgeye göre bir giyim tarzları vardı.

Hatta yemek yeme alışkanlıkları ve yemek yapma şekilleri de gelenektir. Bugün oldukça değişen yemek kültürümüz, bir ölçüde hala yöresel yemek anlayışı ile sürdürülmeye çalışılmaktadır.

Ne yazık ki bu geleneklerimiz bugünün ağır yaşam koşulları altında gereğince yapılamıyor. Bir kısmı ise neredeyse terkedilmeye başlanmış. Ancak gelenekler bir toplumun kültür yapısıdır.

Görenekler, geleneklere göre daha kolay uygulanabilir alışkanlıklardır. Çok büyük seramonileri yoktur. Nesilden nesile öyle yapıldığı görüldüğü için, bugüne kadar aktarıla gelmiştir. Görenekler toplumsal uzlaşma adına birleştirici özelliklere sahiptir. Kişiler arasındaki sürtüşmelerin önüne geçen davranış şekilleridir bir anlamda. Hasta ziyaretlerine gitmek, komşu ziyaretleri yapmak, taşıtlara inip binerken tanımadığı insanlara yol vermek, göreneklerimizden örneklerdir.

Göreneklerin özünde saygılı olmak, başkasının hakkına uygun davranmak vardır. Yaşam koşullarına göre görenekler şekillenir.

Ülkemiz gelenek ve görenekleri ile ülke dışından gelenlerin büyük beğenisini kazanmaktadır. Genel kültür turları ile bunlar yabancılara da aktarılmakta ve yeri geldiğinde törenlere katılımları sağlanmakta ya da canlandırmalar yapılmaktadır.

Son bir gelenek örneği doğuda yapılan sıra geceleridir. Bugüne kadar yaşatılmış olan bir gelenektir. Sıra geceleri geleneği özellikle Urfa yöresinde yapılmaktadır. Halk kültürümüzün, sohbet ve müzik ile birleştiği geceleridir. Eskiden her gece sırayla başkasının evine gidildiği için sıra gecesi denmiştir.

 

En Son Yazılanlar