12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Cami
Bursa Ulu Cami

Bugüne kadar yapılan camiler içinde Türk tarihinde yapılan en büyük cami Bursa Ulu Cami’dir. Bu cami çok kubbeli ve alçak tavanlı olarak yapılmıştır.

Aslında içinde bulunan sütunların çokluğu camiyi küçükmüş gibi gösterse de Süleymaniye ve Sultan Ahmet camilerinden daha büyüktür. Bu camiler avlu alanlarıyla birlikte büyük görünmektedir.

Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yılları arasında yaptırılan Bursa Ulu Cami’nin mimarı Ali Neccar’dır. Bu görkemli camiyi gören Evliya Çelebi, Bursa’nın Ayasofyası olarak nitelemiş.

Anlatılanlara göre Yıldırım Bayezid Niğbolu zaferi öncesi, savaşı kazanmak için Tanrıya dua ederken 20 cami yaptırmaya söz vermiş. Zafer kazanılınca damadı 20 cami yerine 20 kubbesi olan tek bir cami yapılmasını önermiş.

Ancak aksilikler birbirini izlemiş. 1402 yılında yapılan Ankara Savaşı’nda Yıldırım Bayezid esir düşmüş. Savaşı kazanan Timur camiyi ahır olarak kullanmış. Bir yıl sonra bu defa Moğol Şeyhi camiyi yaktırmış. 1413 yılında ise Karamanoğlu Mehmet Bey’in Bursa’yı kuşatması sırasında cami tekrar yakılmış.

Bursa Ulu Cami ancak Yıldırım Bayezid’in oğlu Birinci Mehmet zamanında onarılmış ve 1421 yılında yeniden ibadete açılmış.

Caminin iki minaresi bulunuyor. Bunlardan biri cami inşa edilirken Yıldırım Bayezid döneminde yapılmış. Diğer minare ise büyük bir ihtimalle Birinci Mehmet tarafından yaptırılmış.

Ulu Cami’nin kapladığı alan 2215 metrekare. Cami beş ana bölümden oluşuyor ve her bölümün dört kubbesi var. Toplam 20 kubbenin ortasındaki kubbe açık bırakılmış. Buradan giren yağmur suları havuzda toplanırmış. Işık da camiyi aydınlatırmış. Bugün bu kubbe camla kapatılmış. Bu kubbenin altında havuzlu, 18 köşeli bir şadırvan bulunuyor.

Ulu Cami’nin kapısı, sert ceviz ağacından yapılmış ve hiç çivi kullanılmamış. Aynı zamanda minberdeki ağaç işçiliği de bir şaheserdir. Minberin üzerine, evren ve güneş sistemi kabartma olarak işlenmiş. Gezegenlerin büyüklükleri ve güneşe olan uzaklıkları doğru olarak yerleştirilmiş.

Yavuz Sultan Selim, Mekke’de Kabe’nin onarımını yaptırırken Kabe’nin örtüsünü de değiştirmiş ve eski örtüyü Bursa’ya getirtip Ulu Cami’ye kendi elleri ile asmış.

Ulu Cami yapılırken işçileri sürekli güldürerek yapımı geciktiren demirci ustasının Yıldırım Bayezid tarafından öldürtüldüğü çok anlatılan bir hikayedir. Bu demirci utası Karagöz’dür.

Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi, ömrü boyunca bu camide imamlık yapmış.

1855 yılındaki büyük depremde Ulu Cami’nin 17 kubbesi çökmüş. Onarımı yedi yıl sürmüş. 1889 yaşanan yangında cami yine ağır hasar görmüş.

En Son Yazılanlar