01232019Çrş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kapadokya

Kapadokya

60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ volkanları lav ve kül püskürtmüşler. Bunlar milyonlarca yıl birikmişler ve yumuşak bir tabaka oluşturmuşlar. Yine milyonlarca yıl yağmurlar ve rüzgarlar bu yumuşak tabakayı aşındırmışlar ve bugün Kapadokya’da görülen toprak yapısı ortaya çıkmış.

Edirne Selimiye Cami

Edirne Selimiye Cami

Edirne’de bulunan Selimiye Camisi’ni, İkinci Selim yaptırmıştır. Caminin mimarı, ünlü Mimar Sinan, bu eseri için ustalık eserim demiştir. Camiyi yaparken Mimar Sinan 90’larına yaklaşmış. Bu açıdan Selimiye Camisi, hem kendisi için hem de Osmanlı mimarisi açısından çok önemli bir yapıdır.

Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi, Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunmaktadır. Rivayete göre, Hakiki Haç’ın bir parçası, Kudüs’ten İran’a kaçırılmış, daha sonra da Van yöresine getirilmiş. Bu değerli ve kutsal eseri saklamak üzere Ermeni Kralı Birinci Gagik bir kilise yapılması emretmiş.

Arap Cami - Saint Paul Kilisesi

Arap Cami-Saint Paul Kilisesi

Onüçüncü yüzyılın ilk yarısında, İstanbul’da yaşayan Dominiken rahipler, o zamanki Galata tepesinin eteklerine Aziz Paul adıyla bir kilise yapmışlar. Ancak İstanbul’un fethinden sonra, 1475 yılında bu kilise camiye dönüştürülmüş. Bugünkü Arap Camii’nin ilk hali bu kilisedir.

Nuh’un Gemisi

Nuh’un Gemisi

Nuh’un Gemisi, Tevrat’ın Yaratılış bölümünde anlatılan bir gemidir. Tanrı, insanların sapkınlığına bir ceza vermek için, yeryüzündeki bütün canlıları yok edecektir. Kutsal kitaba göre tanrı, insan ve diğer canlıların soylarının devam etmesi için büyük tufan başlamadan önce Nuh Peygamber’e bir gemi yapmasını emreder.

Ashab-ı Kehf Mağarası

Ashabı Kehf

Hristiyanlığın yayılma dönemlerinde İsa’nın havarilerinden Aziz Paulus, MS 67 yılında Efes’e gelmiş ve dört yıla yakın bir süre burada kalarak Hıristiyanlığı yaymaya çalışmış. O dönemde Romalılar bu işi ciddiye almamışlar ve dinin yayılmasına aldırış etmemişler.

Efes

EfesAntik bir Yunan şehri olan Efes’in kuruluşu sekiz bin yıl öncelerine uzanır. Üç bin yıl öncesi Efes bugünkü gibi denizden içeride değil, aksine bir liman şehriymiş. Zamanla nehirlerin taşıdığı alüvyonlarla deniz dolmaya başlayınca Efes antik şehri de bu gün çok içerilerde kalmış.

Süleymaniye Camii ve Külliyesi

Süleymaniye Cami

Süleymaniye Camii, 1551-1557 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman adına Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Mimar Sinan bu camiyi kalfalık dönemi eseri olarak görür. Süleymaniye Camii, hastane, hamam, medrese, kütüphane, hazire, imaret ve dükkanlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçasıdır.

Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre KilisesiHatay, ülkemizin önemli bir inanç turizmi merkezidir. Ortodoks Hristiyan dünyasında dört büyük patrikhane bulunmaktadır. Bunlardan biri olan bağımsız İskenderiye Rum Ortodoks Patrikhanesi bu şehirdedir. Bu patrikhane, İskenderiye ve Tüm Afrika Rum Ortodoks Patrikliği olarak da isimlendirilir.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Bülbül Dağı’ndadır. İsa Peygamber’in annesi Meryem’in son yıllarını Aziz Jean (Yuhanna) ile birlikte burada geçirdiğine inanılmaktadır. Efes antik şehrinin üst kapısından geçilerek çıkılan Meryem Ana Kilisesi, küçük bir Bizans kilisesidir.

Aya İrini Kilisesi

Aya Irini KilisesiAya İrini Kilisesi İstanbul’da, Ayasofya’nın yakınında, Topkapı Sarayı’nın birinci avlusundadır. Aya İrini kelime anlamı olarak kutsal barış demektir. Camiye çevrilmeden kalan en büyük Bizans kilisesi olan Aya İrini Kilisesi, dördüncü yüzyılın başlarında Birinci Constantine zamanında yapılmış.

Neve Şalom Sinagogu

Neve Şalom Sinagog

1930’lu yıllarda İstanbul’da bulunan sinagoglar, özellikle Beyoğlu ve Galata bölgelerinde hızla artan yahudi nüfusu için yeterli olmamaya başlamıştı. Dini günlerde ve bayramlarda bu binalar dini ihtiyaçlara hiç cevap veremez olunca, başka binalar kiralanıyor ve özel izinler alınarak geçici ibadet yerleri olarak kullanılıyordu.

Küçük Ayasofya Camii

Küçük Ayasofya CamiKüçük Ayasofya Camii’nin aslı, Bizans İmparatoru Birinci Jüstinyen ve karısı Theodora tarafından yaptırılan bir kilisedir. Bu kilise 530-533 yılları arasında yapılmış. Kilisenin asıl ismi ise Aya Sergius ve Bacchus Kilisesi’dir. Bu kilise İkinci Bayezit’in padihşahlığı döneminde, saray ağası Hüseyin Ağa tarafından camiye çevrilmiştir.

Saint Jean Bazilikası

Saint Jean Bazilikası

Efes halkı yedinci yüzyıldan sonra Ayasuluk’a (Selçuk) taşınmış ve Ayasuluk Tepesi’nin en yüksek yerine bir iç kale yapılmış. Daha sonra bu kale Bizans ve Osmanlı dönemlerinde genişletilmiş ve iç kale sur duvarları 15 kuleyle güçlendirilmiş. İnanışlara göre o zamanlar 90 yaşında olan Saint Jean burada İncil’ini yazmış ve dua etmiş.

Mevlana Türbesi

Mevlana Celaleddin RumiBugün Konya’da Mevlana Türbesi’nin bulunduğu alanda, Anadolu Selçuklu Sultanı olan Alaaddin Keykubat döneminde, bir mevlevi dergahı ve etrafında da dergahın gül bahçesi bulunuyormuş. Alaaddin Keykubat bu alanı, Mevlana’nın babasına hediye etmiş. Buraya önce Mevlana’nın babası gömülmüş. Mevlana da ölünce buraya gömülmüş ve üzerine bir türbe yapılmış.

Sardes

Artemis Tapınağıİnanç turizminin önemli merkezlerinden bir olan Sardes, bugün Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı olan Sart kasabası yakınlarında bir antik şehirdir. Bu şehir, dünyada demir çağı yaşanırken Lidya devletine başkentlik yapmış. Bugün ne yazık ki tam ortasından karayolu geçen bu antik şehir, tarihte oldukça uygar bir dönem geçirmiş.

En Son Yazılanlar