11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Termessos

Termessos

Termessos, Antalya’nın 30 kilometre batısında Korkuteli yolu üzerinde yer alıyor. Ülkemizdeki en iyi korunmuş antik şehirlerinden biridir. Deniz seviyesinden bin metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın güneyine bakan bir düzlükte kurulmuştur. Etrafı vahşi bitkilerle ve sık çam ormanları ile sarılıdır. 

Son derece huzurlu bir görünümü vardır. Bu zengin bitki örtüsü ve tarihi dokusu ile bölge Milli Park alanı olarak belirlenmiştir.

Termessos, Pamphylia’dan Frigya’ya geçmek isteyen Büyük İskender tarafından kuşatılmış. Aslında son derece korunaklı bir yerde kurulu olan bu şehir Büyük İskenderin yolu üzerindeymiş. Ancak daha rahat geçebileceği başka yollar varken neden buraya saldırdığı hala anlaşılmış değil. Büyük İskender’e Perge’de bulunan düşmanlarının yanlış bilgi verdiği düşünülüyor. Zaten İskender de alamıyacağını düşündüğünden şehre saldırmamış ama aşağıdaki tarım alanlarını yerle bir etmiş.

Roma İmparatorluk döneminde Termessos bağımsızlığını korumuş. Üstelik kendi adına sikke bastırmış. Ancak Bizans döneminde ve sonraki dönemlerde şehrin akıbeti hakkında fazla bir bilgi yok. Şehir terkedildikten sonra yerinde yeni bir yerleşim olmamış. Bu nedenle de doğal tahribat ve depremlerin verdiği zararlar dışında Termessos antik şehri bugüne kadar ulaşmış.

Termessos’tan geriye kalan surlar, Hellenistik döneme ait. Şehre giren patika yol üzerinde, İmparator Hadrian zamanında, İyon düzeninde yapılmış tapınağa ait basamaklar ve anıtsal girişi görülür. Tapınağın biraz ilerisinde Gymnasium bulunuyor. Birçok oda ve salondan oluşan bu yapının çok az bir kısmı ayakta kalmış.

Sütunlu caddenin kenarlarında dükkanlar var. Şehirde ayrıca mükemmel bir kanalizasyon şebekesinin varlığını gösteren kanallar hala duruyor.

Caddenin sonunda şehrin birçok resmi binasının olduğu agora bulunuyor. Agoranın yanında ise dağın yamacına dayanmış ve Antalya Körfezi’ni gören bir tiyatro yer alıyor. Tiyatronun yanında ise çatısına kadar ayakta kalmış meclis binası bulunuyor. Burada bir de Termessos’un kurucusuna ait olan, Roma mimarisinde yapılmış güzel bir villanın kalıntıları var. Termessos antik şehrinde ayrıca birçok tapınak ve geniş mezarlık alanları bulunuyor.

Antalya Müzesi’nde Termessos’a ait en ilginç eser Köpek Lahdi’dir. Lahitin üzerinde bulunan, köpeğin sahibi tarafından yazılmış şiirsel kitabe de benzersiz özellikte.

En Son Yazılanlar