12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Patara

Patara
Patara, Antalya’nın Kaş ilçesinde Kalkan yakınlarında bulunan bir Likya şehirdir. Aynı zaman Likya Birliği’nin üç oy hakkına sahip altı şehrinden biridir ve Birliğe başkentlik yapmıştır. Likya Birliği’nin yönetim toplantıları şehirdeki birliğin meclis binasında yapılırmış. Bu meslis binası bugün ayakta kalan en eski demokratik meclis binasıdır.

Yapılan kazılardan elde edilen bilgilere göre Patara MÖ sekizinci yüzyılda kurulmuş. Büyük İskender de burayı kuşatmış, ancak şehir kapılarını açarak yıkımdan kurtulmuş. Roma döneminde de önemli bir şehir olan Patara, Pamphilya bölgesinin en gelişmiş şehriymiş. Patara limanı aynı zamanda tahıl deposu olarak kullanılmış ve bütün Doğu Akdeniz’de bulunan üç tahıl deposundan biriymiş. Bu depolarda Anadolu’dan Roma’ya gönderilen tahıllar depolanır ve saklanırmış. Sevkiyat da buradan yapılırmış.

Patara Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini kaybetmemiş. Roma valilikleri, adli işlerini buradan yürütmüşler. Aynı zamanda Roma’nın doğu eyaletleriyle bağlantısını sağlayan bir deniz üssü olarak kullanılmış.

Önceleri Likya sadece Roma eyaleti iken sonradan Likya ile Pamphylia birleşince tek eyalet olmuş ve Patara’nın başkentliği devam etmiş.

Bizans döneminde de Patara gelişmesini sürdürmüş. Hıristiyanlığın yayılması sırasında da önemli bir rol oynamış. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’da bu şehirdendir. Limanın kumla dolmaya başlaması üzerinde liman giderek önemini yitirmiş. Zamanla şehir de kumla kapanmaya başlamış. Patara’nın büyük kısmı bugün de kumların altındadır.

Patara’daki kalıntıların en görkemlisi Roma Zafer Takı’dır. Bu tak birinci yüzyıl sonlarında bölge valisi adına yaptırılmış.

Tepeye doğru Bizans bazilikası ve kutsal alanlar yer alıyor. Tiyatro ise tepenin yamacına yapılmış. Bu tiyatro bir depremle yıkıldıktan sonra 147 yılında yeniden yapılmış. Bu tepede ayrıca, Likya tipi lahitlerin bulunduğu mezarlık alanı ve büyük bir sarnıç bulunmaktadır.

Patara antik şehrinin bir başka özelliği de dünyadaki en eski deniz fenerinin burada bulunmasıdır.

Tepenin kuzey yamacındaki bataklığın arkasında bulunan tahıl ambarı günümüze ulaşan anıtsal yapılardan biridir. İkinci yüzyılda yapılmıştır. Yaklaşık 20 kilometre uzaktaki bir kaynaktan şehre taşınan su için yapılan su yolları ilgi çekmektedir. Patara’da bugüne ulaşan diğer antik kalıntılar, Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı ve ana caddedir.

Ortaçağda Patara Türklerin kontroluna girmiş ve önemli bir merkez olmaya devam etmiş.

Bu arada tanrı Apollon’un Patara’da doğduğu söylenmektedir.

En Son Yazılanlar