11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Sardes

Sardes
Sardes
Sardes antik şehri, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarındadır. Tarihte demir çağında Lidya devletine başkentlik yapmış olan Sardes, Salihli’ye 9 kilometre mesafede, Ankara ile İzmir arasındaki karayolunun iki tarafına yayılmıştır.

Uzun süre değerli bir taş olarak kullanılan turuncu kuvars taşı, batı dillerinde sard olarak ifade edilir. Bu taş antik dönemlerde de burada çıkarılıyormuş. Muhtemelen şehrin ismi buradan geliyor. Bugün de bu bölgeden kuvars taşı çıkarılmaya devam ediliyor.

Yapılan kazı çalışmaları Sardes ve çevresinde 5000 yıldan fazla bir süredir yaşam olduğunu göstermektedir. Geç Roma ve Bizans dönemlerinde de Sardes önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

Sardes, bilindiği kadarı ile devlet güvencesinde paranın ilk basıldığı yerdir. Parlak dönemlerinde şehirde tarım, hayvancılık ve ticaret ileri düzeydeymiş. Antik dünyanın en büyük havrası buradadır.

Paktolos Çayı’nda (Sart Çayı) altın madenciliği yapılıyormuş. Bu yüzden şehir çok zenginleşmiş. Burası, zenginlikle adı özdeşleşen Krezüs’ün (Karun) de şehridir.

Kurulduğu MÖ yedinci yüzyıldan başlayarak MS yedinci yüzyıl erken Bizans dönemine kadar süren uzun yıllar boyunca Sardes, hem ticari ve idari açıdan hem de ulaşım özellikleri sayesinde önemli bir şehir olma özelliğini korumuş. Tarihteki ünlü Kral Yolu buradan başlar. Kral Yolu MÖ beşinci yüzyılda yapılmış, Baharat ve İpek Yolu dışındaki antik yollardan biridir. Bu yol Mezopotamya’ya uzanır.

Sardes şehir planlaması bakımından da eşsiz bir görünümdedir. Mezopotamya dışındaki en güçlü savunma duvarı burada yapılmıştır.

Tarihte bilinen ilk tiyatro Sardes antik şehrinde yapılmış. Ancak kalıntıları tam olarak gün yüzüne çıkarılmış değil.

Ayrıca Sardes’te, Hıristiyanlığın batıya yayılmasında önemli etkisi olan yedi kutsal tapınaktan biri olan Artemis Tapınağı bulunmaktadır.

Sardes’te bulunan tarihi kütüphane, kral tahtları, akropol, hamam, mahkeme binası ve gymnasium oldukça iyi durumdadır. Burada çıkarılan eserlerin önemli bir bölümü Manisa Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. Burada birebir kopyaları yer almaktadır.

Şehrin beş kilometre kadar kuzeyinde 85 tane kadar mezardan oluşan bir nekropol bulunmaktadır. Burası Bin Tepeler olarak isimlendirilen bir Lidya kraliyet mezarlığıdır. Bu alan dünyanın en büyük tümülüs alanıdır ve sadece bir mezarlık değil, aynı zamanda kültürün devamını da gösteren bir alandır.

En Son Yazılanlar