11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Perge

Perge
Antalya’nın doğusunda Aksu ilçesinde bulunan Perge, Pamfilya Bölgesine başkent olmuş antik bir şehirdir. Pamfilya’da tarih öncesi dönemlerden beri yerleşim olmuştur.

MÖ 4000’lere kadar uzanan bir zaman diliminde, cilalı taş devri ve bakır çağından başlayarak Perge bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Perge’nin kuruluşu, MÖ yedinci yüzyılda diğer Pamphylia şehirleri ile aynı zamanda olmuş.

Hitit İmparatorluğu döneminde de Perge önemli bir şehirmiş. Hattuşaş’ta yapılan kazılarda çıkarılan tabletlerde, Perge’nin de adı geçer. Bir savaş sonrasında şehir paylaşılamamış ve bağımsız bırakılmış.

MÖ 300’lü yıllarda Büyük İskender Perge’ye geldiğinde şehir savaşmadan teslim olmuş. Şehir surları ne kadar güçlü olsa da Makedonya ordusuna direnmek istememişler.

MÖ 49 yılında Sezar Pamfilya’yı ele geçirir. Sonrasında da Perge Romalılar’ın dünya düzenine uyum sağlar ve Helenistik dönemden itibaren Pamfilya’nın önemli kentlerinden biri olur.

Yedinci yüzyıldan itibaren bölgeye Arap akınları başlar. Geç Roma ve Bizans döneminde Perge’ye ait fazla bilgi yoktur. Perge halkı zamanla yavaş yavaş şehri terk etmeye başlamış.

Onyedinci yüzyılda Evliya Çelebi de Pamfilya’ya gelmiş. Evliya Çelebi’nin bu bölgede sözünü ettiği Tekke Hisarı isimli yerin Perge olduğu düşünülmektedir.

Perge antik şehrinin bugün oldukça ihtişamlı bir görüntüsü var. Hemen hemen Efes antik şehri kadar büyük ve görkemli. Şehrin girişinde bulunan stadyum ve büyük Roma hamamı oldukça sağlam duruyor.

Perge’de ilk kazılar 1946 yılında başlatılmış. Tiyatro, stadyum, agora ve sütunlu caddeler bu çalışmalarla ortaya çıkarılmış. Tiyatro, 15 bin kişilik oldukça büyük bir yapı. Ayrıca stayum da 12 bin kişi kapasiteli. Agora, şehrin politik ve ticari merkezi görünümünde. Ortadaki avlunun etrafına dükkanlar sıralanmış. Bazı dükkanların tabanında mozaikler var. Sütunlu caddenin ortasından iki metre genişlikte bir su kanalı geçiyor. Bu yapıların yanında, Perge’deki surlar, kapılar, nekropol, hamam, gymnasium ve anıtsal çeşme dikkat çekiyor.

Perge’den çıkarılan bir kısım eserler Antalya Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüş. Bu müzenin dünyaca ünlü olmasında Perge’den çıkarılan eserlerin büyük bir payı var.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda hala göz kamaştıran heykeller ortaya çıkarılıyor. Bu eserler döneminde Perge’nin ne kadar ihtişamlı olduğunu ve sanatsal zenginliğini ortaya koyuyor.

En Son Yazılanlar