11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Myra

Myra
Myra
Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında bulunan Myra, Likya uygarlığının önemli şehirlerinden biridir. Myra antik şehrindeki kazılara beş yıl önce başlanmıştır.

Myra antik şehrinin ismi, MÖ yüzlü yıllarda Likya birliğine katılmadan önce Muri’ymiş. Şehrin kurulduğu alan verimli alüvyonlu topraklardır. Likya ve Roma dönemlerine ait şehirdeki kalıntıların büyük bir kısmı bugün bu alüvyon tortuların altındadır.

Dağın eteklerine kurulu antik tiyatronun üstünde bulunan akropol büyük ölçüde hasar görmüştür. Tiyatronun yakınında bulunan kalıntıların hamam ve bazilika olduğu düşünülmektedir. Tiyatro binası da yüzlü yılların başında bir depremle yıkılmıştır. Ancak daha sonra yeniden yapıldığı sanılıyor.

Myra antik şehrinde iki Likya nekropolü (mezarlık) bulunuyor. Bunlardan biri tiyatronun üzerindeki kayalıklara yapılmış. Diğer ise tiyatronun doğusunda nehir kenarına yapılmış.

Dağda bulunan kaya mezarlarının çoğu, uzaktan bakıldığında büyük bir konut gibi görünür. Bazı mezarlar tapınak şeklinde yapılmış.

Nehir nekropolünün en dikkat çeken mezarı Resimli Mezar’dır. 1840 yılında bir İngiliz gezgin, burayı ilk gördüğünde hala sarı, kırmızı, mavi ve mor renkleri seçebildiğini söylemiş. Bugün bu renkler görünmüyor. Sadece uçuk bir şekilde mavi ve kırmızı renklerin izleri var. Nehir nekropolünde bir başka dikkat çeken şey, birebir ölçülerde kabartma olarak yapılmış on bir insan figürüdür.

Myra’da yaşıyanlar, korsanların baskınlarından korunmak için limana, nehrin girişine zincir çekmişler. Ancak bu zincir MÖ 42 yılında para toplamak için buraya gelen Romalı bir general tarafından kırılmış.

Hıristiyanlığın yayılma dönemlerinde Myra, Likya’nın metropolüymüş. Aziz Pavlus MS 60 yılında Roma’ya giderken burada gemi değiştirmiş.

Bugün Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos da dördüncü yüzyılda burada piskoposluk yapıyormuş. O dönemde Myra Likya’nın başkentiymiş.

800’lü yılların başında Myra, Abbasiler’in saldırısına uğrar. Harun Reşid burayı ele geçirir. Bunun üzerine şehir gerilemeye başlar. Sonraki yıllarda çeşitli Arap saldırıları sırasında Noel Baba Kilisesi zarar görür. 1100’lerin başında bu defa Selçuklular tarafından ele geçirilir. Bu kargaşada, Aziz Nicholaos’un kemikleri İtalya’ya götürülür.

Aziz Nikolaos Kilisesi 6. yüzyılda Aziz Nikolaos öldüğü zaman yapılmış. Bugünkü kilisenin temeli ise 8. yüzyılda yapılmış. 11. yüzyılın sonlarında buraya bir manastır eklenmiş. 1863 yılında Rus Çarı binayı ve çevresindekileri satın almış ve restorasyon çalışmaları başlatmış. Daha sonra bu yapılar geri alınmış ve sadece restorasyon yapılmasına izin verilmiş. Ancak bu restorasyon çalışmaları çok kötü yapılmış. Üstelik bir de çan kulesi eklenmiş. 1963 yılında kilisenin diğer kısımları ve Aziz Nikolaos’un lahiti ortaya çıkarılmış.

En Son Yazılanlar