11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kalamaki

Kalamaki
Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan’ın antik dönemdeki ismi Kalamaki’dir. Diğer önemli antik şehirlere de yakın olan Kalamaki bugün daha çok doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Likya Uygarlığı’nın yaşadığı şehirlerden biri olan Kalamaki, diğer önemli Likya şehirleri olan Patara, Letoon ve Xanthos antik şehirlerine komşudur. Patara aynı zamanda Likya uygarlığına başkentlik yapmıştır. Likya’nın üç oy hakkına sahip altı şehrinden biridir.

Likyalılar günümüzden yaklaşık 3000 yıl önce Antalya ve Fethiye arasında çok sayıda şehir kurmuşlardır. Bugün bu antik şehirlerin kalıntıları bu bölgede çok dağınık bir şekilde yer almaktadır.

Kalkan sınırları içinde bulunan Pirha kalıntıları da aynı şekilde Likya uygarlığının izlerini taşır. Yirmi dakika süren bir yürüyüşle ulaşılan bu antik şehir denizden 850 metre yüksekte kurulmuştur. Pirha’da daha çok kaya mezarları dikkat çeker. Yönleri denize bakan çok sayıda kaya mezarı dağlara oyulmuştur. Lahitler çevrede dağınık bir şekilde durmaktadır. Buradan çıkarılan birçok heykel ve rölyef Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kalkan, üç tarafı dağlarla çevrili çanak bir yapıya sahip olduğundan, antik çağda da önemli bir yerleşim alanı olmuştur. Acak bugüne ulaşan fazla bir eser kalmamıştır. Oysa 3000 yıl önce buralarda dünyada ilk demokrasi örneği ile yönetilen Likya uygarlığı hüküm sürmüştür.

Bugün 509 kilometre uzunluktaki Likya Yolu’nun bir durağı da Kalamaki antik şehridir. Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar uzanan patikalardan oluşan bu yürüyüş yolu 1999 yılında açılmıştır ve dünyanın en iyi on uzun mesafe yürüyüş yollarından biri olarak gösterilir.

1922 yılında yaşanan mübadelede burada yaşayan halkın bir kısmı Yunanistan’a gitmiştir. Oraya gidenler Atina yakınlarında bir köy kurmuşlar ve adına da Kalamaki demişler.

Kalamaki’nin bir tarafı deniz, üç tarafı surlarla çevrili şehir merkezine bugün kale için denmektedir. Antik dönemde de bu surlar var mıydı bilinmiyor ancak o dönemde de yaşam merkezi burasıymış. Aynı zamanda güvenli bir liman özelliği taşıdığı da biliniyor.

Likya uygarlığı en çok kaya mezarları, amfitiyatro ve eşsiz mimari yapıları ile bilinir ama Kalamaki’de bunları görmek pek de mümkün değil.

En Son Yazılanlar