11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Hattuşaş

Hattuşaş
Hattuşaş Kale
Hititlerin başkenti olan Hattuşaş, Çorum’un 82 kilometre güneybatısında, Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olan Hattuşaş antik şehri, Hitit İmparatorluğu’nun MÖ 17 ve 13. yüzyılları arasında başkenti olmuş.

Hattuşaş ismi, bu bölgede yaşayan Hattiler’in verdiği bir isimdir. Bu bölgenin ilk sahipleri olan Hattiler buraya Hattuş ismini vermiş, şehir Hitit egemenliğine geçtikten sonra Hattuşa ismini almıştır.

Yapılan kazılarda, beş kültür katmanı ortaya çıkarılmıştır. Bu katmanlarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalıntılara rastlanmıştır. Çok geniş bir alana yayılmış olan Hattuşaş antik şehri dört ana bölümden oluşmaktadır: Aşağı Şehir, Yukarı Şehir, Büyük Kale (Kral Kalesi) ve Yazılıkaya.

Hattuşaş’ın kuzeyde kalan bölümüne Aşağı Şehir, güneyde kalan bölümüne ise Yukarı Şehir ismi verilmiştir. Hattuşaş’da MÖ üçbinli yıllarda yerleşim görülmektedir. Genelde ilk yerleşimler Büyükkale çevresinde olmuştur. MÖ 19. ve 18. yüzyıllarda, Asur Ticaret Kolonileri Çağında daha çok Aşağı Şehir’de yerleşim başlamıştır. Hattuşaş ismine de ilk defa bu döneme ait yazılı belgelerde rastlanır.

Hattuşaş şehri MÖ 18 yüzyılda Kuşşara kralı Anitta tarafından tahrip edilmiştir. Yazılı kayıtlara göre Anitta ilk Hitit kralıdır. MÖ 1700 yıllarında ise şehir I. Hattuşili tarafından yeniden kurulmuş ve Hattuşaş 400 yıldan uzun bir süre yaşayacak olan Hitit uygarlığının başkenti yapılmıştır.

Hattuşaş antik şehri ilk olarak bir Fransız arkeolog tarafından keşfedilmiş ve 1890’lı yıllarda ilk kazılara başlanmıştır. Yirminci yüzyılın başlarında ise çivi yazısı ile yazılmış büyük bir Hitit arşivi ortaya çıkarılmıştır.

Yukarı Şehir’de genelde tapınaklar ve kutsal alanlar bulunuyor. Etrafındaki surların üzerinde 5 tane kapı var. Şehrin en yüksek noktasında Sfenksli Kapı yer alıyor. Diğer kapılar Kral Kapısı ve Aslanlı Kapı’dır. Bir de şehre bir saldırı olması durumunda halkın gizlice şehir dışarı çıkmasını sağlayan Yerkapı var.

Büyükkale’de yapılan kazılarda Hitit krallarının saray binaları ve bunları koruyan surlar ortaya çıkarılmıştır. Bugün bir bütün halinde saray binası yoktur. Büyüklü küçüklü kalıntılar görülebilir. Kalede arşiv odaları, büyük kabul salonu, depo odaları, su sistemi ve kutsal yerler bulunmaktadır.

Boğazköy’de ortaya çıkarılan en önemli bina Büyük Mabet’tir. Burası Hatti Fırtına Tanrısı ve Arinna Şehri Güneş tanrıçasının evi olarak yapılmış. Büyük Mabet, hem kutsal bir merkez hem de ekonomik bir merkez olarak kullanılmış.

Sanat ve mimarlık alanında büyük gelişme gösteren Hattuşaş, 1986 yılında Unesco tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

En Son Yazılanlar