11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Aspendos

Aspendos
Aspendos
Aspendos bugün dünyada muhteşem antik anfi tiyatrosuyla tanınmaktadır. Yunan efsanelerine bakılırsa Aspendos şehri, Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen koloniciler tarafından kurulmuş. 

Aspendos o dönemde kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biridir. Bu gümüş sikkelerin tarihi MÖ beşinci yüzyıla kadar uzanıyor.

Aspendos, kolonileşme döneminden sonra bir dönem Likya egemenliğinde kalmıştır. MÖ 546 yılında ise Persler tarafından ele geçirilmiştir. Aslında Persler zamanında bile kendi paralarını bastıklarına bakılırsa oldukça özgürlermiş.

Bugün Köprüçay adı verilen nehrin hemen yanı başında kurulmuş olan Aspendos’a, MÖ 467 yılında Cimon saldırmış ve şehri ele geçirmiş. Elli yıl kadar sonra Persler şehri geri almışlar. Yirmi yıl kadar sonra bu defa Atinalılar Aspendos önünde demirlemişler. Aspendos yağmalanmış.

MÖ 333 yılında Büyük İskender Perge’yi ele geçirdikten sonra Aspendos’a geldi. Halk zaten perişan haldeydi. Anlaşma yoluna gittiler ve şehir teslim oldu. İskender burada bir garnizon bırakarak Side’ye döndü. Ancak Aspendos halkı anlaşmaya uymayınca İskender geri döndü. Şehir yine anlaşma yoluna gitti ama bu defa koşullar daha ağır oldu.

İskender öldükten sonra Aspendos birkaç kez bölgedeki güçler arasında el değiştirdi. Arkasından da MÖ 133 yılına kadar Pergamum Krallığı’nın elinde kaldı.

Aspendos en parlak dönemini MS ikinci ve üçüncü yüzyıllarda yaşamıştır. Diğer Pamphylia şehirleri gibi. Bugüne kadar ulaşan anıtsal mimarinin büyük bir bölümü bu altın çağda yapılmıştır. Aspendos, şehirde dokunan altın ve gümüş işlemeli duvar halıları, meşhur atları, limon ağacından yapılma mobilya ve heykelleri ile bu dönemde zenginleşmiştir.

Onüçüncü yüzyılda Aspendos, Selçuklu Türklerinin etkisine girmiştir. Özellikle Birinci Alaeddin Keykubat döneminde tiyatro binası yeniden onarılmış, Selçuklu tarzı zarif çinilerle süslenmiş ve saray olarak kullanılmıştır.

MS 161-180 yılları arasında yapılmış olan tiyatro binası, çok iyi tasarlanmış bir Roma tiyatrosu örneğidir. Yunan geleneğine uygun olarak yapılmıştır. Tiyatro 10 bin kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Bugün festivaller ve konserler için kullanılmaktadır. Tiyatronun en dikkat çekici kısmı sahne bölümüdür. Tiyatro binasının olağanüstü bir akustiği bulunmaktadır.

Aspendos’ta tiyatronun arkasında bulunan acropolis’te bir bazilika var. Romalılar bazilikaları topluma yararlı olması için yaparlarmış. Bu binalarda mahkemeler ve alışveriş yerleri kurulurmuş. Genelde geniş bir merkezi hol, etrafında da odalar bulunurmuş. Buradaki binada Bizans döneminde büyük değişiklikler yapılmış ve bina orijinal yapısını kaybetmiştir. Bazilikanın güneyinde ise bir agora ve dükkanlar bulunuyor.

Aspendos’un diğer önemli kalıntısı da kuzeydeki dağlardan şehre su getiren bir kilometre uzunluğundaki kemerledir. Bu kemerler o döneme göre olağanüstü bir mühendislik becerisi sergiler. MS ikinci yüzyılın ortalarında yapıldığı sanılıyor.

En Son Yazılanlar