12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Alacahöyük

AlacahöyükAlacahöyük, Çorum’un güneyindeki Alaca ilçesinin 15 kilometre kuzeybatısında bulunan bir höyüktür. Bu höyükte yapılan kazılarda dört farklı kültür döneminden kalan 14 yerleşim katı tesbit edilmiştir.

Myra

MyraAntalya’nın Demre ilçesi yakınlarında bulunan Myra, Likya uygarlığının önemli şehirlerinden biridir. Myra antik şehrindeki kazılara beş yıl önce başlanmıştır.

Anavarza

Anavarza MozaikAnavarza, Adana’nın Kozan ilçesi sınırları içinde bulunan antik bir şehirdir. Adana’nın 70 kilometre kuzeydoğusunda bulunan şehir, Kilikya ovasının önemli merkezlerinden biridir.

Olympos

OlymposAntalya’dan Finike’ye giderken Tekirova’yı geçtikten sonradır Olympos antik şehri. Şehir MÖ ikinci yüzyılda kurulmuş. Bir liman şehri olan Olympos MS onbeşinci yüzyıla kadar varlığını korumuştur. Çıralı köyünün yakınında bulunan Olympos müthiş güzellikte bir vadinin iki yakasına kurulmuş.

Aspendos

AspendosAspendos bugün dünyada muhteşem antik anfi tiyatrosuyla tanınmaktadır. Yunan efsanelerine bakılırsa Aspendos şehri, Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen koloniciler tarafından kurulmuş. 

Perge

PergeAntalya’nın doğusunda Aksu ilçesinde bulunan Perge, Pamfilya Bölgesine başkent olmuş antik bir şehirdir. Pamfilya’da tarih öncesi dönemlerden beri yerleşim olmuştur.

Zeugma

ZeugmaZeugma antik şehri, Gaziantep’in Nizip İlçesi’nin 10 kilometre doğusunda bulunan Belkıs Köyü’nde kurulmuştur. Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti tarih öncesi çağlardan beri her zaman önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur.

Phokaia

Phokaiaİzmir’in Foça İlçesi’nin antik dönemde adı Phokaia idi. Burası 12 İyon şehrinden biridir. Son dönemde elde edilen bilgilere göre Phokaia antik şehrinin kuruluş tarihinin MÖ 2000’lere kadar uzandığı tespit edilmiş.

Colossae

ColossaeColossae antik şehri, Denizli’nin Honaz ilçesinin iki kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Denizli’ye 25 kilometre uzakta bulunan Colossae şehri, Honaz’a giden karayolu üzerindedir. Antik şehir, Honaz Dağı’nın kuzeyinde Aksu Çayı’nın kenarında kurulmuştur.

Sardes

SardesSardes antik şehri, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarındadır. Tarihte demir çağında Lidya devletine başkentlik yapmış olan Sardes, Salihli’ye 9 kilometre mesafede, Ankara ile İzmir arasındaki karayolunun iki tarafına yayılmıştır.

Çatalhöyük

ÇatalhöyükÇatalhöyük, insanoğlunun yerleşik yaşam tazrına geçişine ve tarıma başlamasına tanıklık eden en önemli merkezlerden biridir. İki höyükten oluşmaktadır. Doğu Höyüğü, MÖ 7400 ve 6200 yılları arasına tarihlenir. Burada 18 neolitik yerleşim katı bulunmaktadır.

Patara

PataraPatara, Antalya’nın Kaş ilçesinde Kalkan yakınlarında bulunan bir Likya şehirdir. Aynı zaman Likya Birliği’nin üç oy hakkına sahip altı şehrinden biridir ve Birliğe başkentlik yapmıştır. Likya Birliği’nin yönetim toplantıları şehirdeki birliğin meclis binasında yapılırmış. Bu meslis binası bugün ayakta kalan en eski demokratik meclis binasıdır.

Efes

Efesİzmir’in Selçuk ilçesi yakınlarında bulunan Efes, antik bir Yunan şehridir. MÖ 6000 yıllarında kurulmuştur. Antik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biridir. Efes’in ve yakın çevresinin tarihi, neolitik döneme kadar uzanmaktadır.

Telmessos

TelmessosTelmessos, antik dönemde Fethiye bölgesinde ilk yerleşim yeridir. Bugün Fethiye ilçesinin toprakları olan bu bölge, antik çağda Telmessos olarak anılıyormuş. Likya ile Karia sınırında ve Akdeniz kıyısında kurulduğundan bugüne, Telmessos antik şehrinde kesintisiz olarak hep yerleşim olmuştur. Burada MÖ 3000 yıllarında ilk yerleşimlerin olduğu sanılıyor.

Hattuşaş

HattuşaşHititlerin başkenti olan Hattuşaş, Çorum’un 82 kilometre güneybatısında, Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olan Hattuşaş antik şehri, Hitit İmparatorluğu’nun MÖ 17 ve 13. yüzyılları arasında başkenti olmuş.

Xanthos

Xanthos

Xanthos,Fethiye yakınlarında Kınık köyünde bulunan, antik dönemde Likya’nın en büyük idari merkezidir.

Şehir Xanthos nehri (Esen Çayı) kenarında bulunan ve ovaya bakan iki tepe üzerinde kurulmuştur.

Kalamaki

KalamakiAntalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan’ın antik dönemdeki ismi Kalamaki’dir. Diğer önemli antik şehirlere de yakın olan Kalamaki bugün daha çok doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Termessos

Termessos

Termessos, Antalya’nın 30 kilometre batısında Korkuteli yolu üzerinde yer alıyor. Ülkemizdeki en iyi korunmuş antik şehirlerinden biridir. Deniz seviyesinden bin metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın güneyine bakan bir düzlükte kurulmuştur. Etrafı vahşi bitkilerle ve sık çam ormanları ile sarılıdır. 

Letoon

LetoonMuğla’nın Fethiye ilçesi yakınlarında bulunan Letoon, ilk olarak 1841 yılında farkedilmiştir. İlk kazıların yapılması bundan 100 yıl kadar sonra olmuştur. 1960’larda başlayan kazılar Fransız arkeologlar tarafından yürütülmüş ve 40 yıl sürmüştür.

Hierapolis

Hierapolis

Hierapolis, Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan bir antik şehirdir. MÖ 190 yılında Bergama kralı tarafından kurulmuş. Şehrin isminin de Bergama’nın kurucusunun karısının ismi Hiera’dan geldiği bilinmektedir.

En Son Yazılanlar