12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Zengibar Kalesi (Konya Bozkır)

Zengibar Kalesi (Konya Bozkır)

İsaura antik şehri, Konya’nın Bozkır ilçesine 16 kilometre uzaklıkladır. Burası bugün Zengibar Kalesi olarak biliniyor. İsaura antik şehri 1860 metre yüksekliği olan bir tepeye kurulmuş. Çevresinde sarp uçurumlar bulunuyor. Bu kale çok geniş bir alanı kontrol edebilme imkanına sahip.

İsaura antik şehrinin etrafında uzunluğu 4 kilometreyi bulan surlar var. Bu surların bir kısmı bütün görkemi ile ayaktadır. Genişlikleri 3 metreden biraz fazla. Surların üzerinde 250 metre aralıklarla 14 kule bulunuyor. Bu kulelerin bir kısmı ayaktadır. Bazılaı 3 katlı olan kulelerden şehir kapısına yakın olan 14 metreyi geçmektedir.

Şehrin her iki yanında kuleler bulunan kapısı bugün yıkıntı halindedir. Kulelerden solda olanı ayakta olmasına rağmen sağdaki kule tamamen yıkılmış. Kapının genişliği 4 metredir.

İsaura antik şehrindeki Akropol Kapısı, bugüne korunarak ulaşabilmiş. Şehrin en görkemli yeridir.

Şehirde birçok zafer takı bulunuyor. Bunlardan Hadrianus Zafer Takı hala ayaktadır. Hadrianus ikinci yüzyılda imparatorluk yapmış. Onun İsaura’ya gelip gelmediği bilinmiyor. Ancak onun dönemi en huzurlu dönem olduğu için bu takın dikildiği sanılıyor. Yüksekliği 8 metreye yakındır.

Agora, şehir merkezinde sütunlu caddenin hemen yanında bulunuyor. Bugüne temeldeki taş bloklardan başka bir şey kalmamış.

Hadrianus Tak’ının yanında olan Basilika, antik şehrin en büyük binası. Duvarları bir metreye kadar ayakta görünüyor. Bu yapı Roma döneminde basilika olarak, sonraki dönemlerde ise kilise olarak kullanılmış. İsaura antik şehrinde oldukça fazla kilise var.

Şehirde geniş bir Nekropol alanı bulunuyor. Bu Nekropoller’in en dikkat çekeni kayalara oyulmuş mezarlardır. Bu arada bugün köylülerin sarnıç olarak kullandığı bir yer altı mezarı bulunuyor.

İsaura antik şehri ne yazık ki son yüzyılda fazlası ile yağmalanmış. Çevredeki okul, cami ve ev yapımında buradan götürülen taşlar kullanılmış. Bozkır’da Çarşamba Çayı üzerine yapılan köprünün taşları bile buradan alınmış.

MÖ 6000’li yıllarda İsauria Bölgesi’nin başkenti olan bu yer, bugün Konya’nın Bozkır ilçesidir. Bozkır, sadece ilçenin değil, daha geniş olarak bir bölgenin, Çarşamba Çayı ile Seydişehir arasındaki toprakların ismidir. Selçuklular döneminde bu bölge, yaman bir asker olan Bozkır Bey’e ödül olarak verilmiş. O da bölgeye kendi adını vermiş.

En Son Yazılanlar