11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Bodrum

Bodrum

Muğla’nın en gelişmiş ilçesi Bodrum’dur. Şehri milattan önceki yıllarda Dorlar’ın kurduğu söyleniyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Bodrum, birbirinden güzel koylara ve sahillere sahiptir. Bunca yapılaşmaya rağmen, masmavi denizi, bembeyaz evleri, taşlarla döşeli daracık sokakları ve tarih kokan geçmişi ile hala doğal dokusunu korumaya çalışmaktadır.

Kayalıkların üzerine kurulmuş olan ve Bodrum’un simgesi haline gelen Bodrum Kalesi bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Antik çağda kalenin bulunduğu kayalıklar bir adaymış, sonradan karaya bağlanmış. Kalenin ondördüncü yüzyılda St. Jean Şövalyeleri tarafından yaptırıldığı sanılıyor. Kalede farklı ülke isimleri ile anılan çok sayıda kule bulunuyor.

Kalede bulunan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde antik dönemden gelen buluntular ve batan gemilerden çıkarılan eserler sergileniyor.

Halikarnas Mozolesi olarak da bilinen Bodrum Mozolesi dünyanın yedi harikasından biri kabul ediliyor. Kolonları Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısı Mısır mimarisini yansıtıyor. Mozole onüçüncü yüzyılda yaşanan bir depremde yıkılmış. Taşları sökülerek Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmış. Oldukça büyük boyutlardaki mozolenin yükseldiği yerde bugün bir çukur bulunuyor. İngilizler burada yaptığı kazı çalışmaları sırasında buldukları Mausolos ve Artemisia’nın heykellerini, kabartmaları ve dört atlı arabanın parçalarını ülkelerine götürmüşler. Günümüzde açık hava müzesi olarak kullanılan bölgede, götürülen kabartmaların alçı kopyaları sergileniyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu Anadolu’da bulunan ilk tiyatrolardan biridir. 13 bin kapasiteli bu tiyatro bugün festivaller ve konserler için kullanılmaktadır.

Onsekizinci yüzyıldan bugüne bozulmadan ulaşan Bodrum Yel Değirmenleri Bodrum’un Yalıkavak beldesinde bulunuyor.

Bodrum muhteşem koyları ile deniz turizmi ve yat turizmi açısından tam bir cennet. Çok farklı bitki türlerine rastlanan, çok sayıda sarnıç ve kale kalıntısı bulunan Göltürkbükü, son yıllarda gittikçe popülaritesi artan Yalıkavak, doğal güzellikleri bozulmadan bugüne ulaşan Güllük Körfesi, Yunanca’da bağcılık anlamına gelen ve yeşille mavinin en güzel buluştuğu bir yer olan Bitez bunun en güzel örnekleridir.

Son günlerini Bodrum’da geçiren Zeki Müren’in evi de müzeye dönüştürülmüş. Sanatçının kişisel eşyaları ve fotoğrafları burada sergileniyor.

Bodrum’un merkezinde bulunan Osmanlı Tersanesi, onsekizinci yüzyıldan kalmadır. Bodrum’da ilk gemi, 1784 yılında tezgaha konmuş. Geminin kerestesi Bodrum dağlarından getirilmiş. Bugün de Bodrum ahşap yat yapımında bir dünya markasıdır.

Bu arada Bodrum eğlencenin de başkentidir denebilir.

En Son Yazılanlar