11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Belek

Belek

Belek, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı bir beldedir. En büyük geçim kaynağı turizmdir. Denizi ve etrafındaki çam ormanları ile doğal güzelliklere sahip olan Belek son zamanlarda yapılan golf tesisleri ile birlikte turizmin farklı bir alanına da ev sahipliği yapmaktadır.

Belek yakınında bulunan Perge, Efes’ten sonra büyüklük ve zenginlik bakımından ikinci sırada yer alan bir Helenistik Roma antik şehirdir. Burada antik dönemden kalma tiyatro, agora, stadyum ve sütunlu cadde görülebilir.

Yine Belek yakınında yaklaşık 15 bin seyirci kapasiteli olan Aspendos büyük anfi tiyatrosu bulunuyor. Aspendos tiyatrosu, MÖ ikinci yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş. Bugün bile muhteşem bir ses akustiğine sahip. Hala bir çok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Perge ve Aspendos antik şehirlerine yakınlık Belek’in cazibesini artırmaktadır. Perge ve Aspendos’un Belek Turizm Merkezine uzaklığı 25 kilometre kadardır.

Ayrıca Belek’e yaklaşık 20 kilometre mesafede Kurşunlu Milli Parkı bulunuyor. Burası sayısız kuş çeşidinin olduğu, doğal güzelliklerle dolu bir bölgedir. Burada bulunan Kurşunlu Şelalesi ve şelalenin arka kısmında bulunan mağara herkesi büyülemektedir.

Belek’e yakın diğer iki önemli turizm merkezi, Manavgat Şelaleleri ve Side antik şehridir.

Antalya’nın üzerindeki yüksek tepelerinde, MÖ 300’lü yıllarda Büyük İskender tarafından savunulan Roma şehri Termossosa bulunmaktadır. Ayrıca Olimpos Helenistik antik şehri de bu bölgede yer alıyor.

Ancak Belek asıl doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. 1984 yılında bu özellikleri farkedilmiş ve bu bölge Belek Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş. Bu bölge Turizm Bakanlığı tarafından, sadece bugünü değil, aynı zamanda gelecek bin yılı da içine alan planlı bir turizm modeli yaratmak amacıyla seçilmiştir. Kendine özgü çam ormanları ile oldukça farklı ilginç bir doğaya sahip bir turizm cennetidir. Burada yıllık güneşli gün sayısı 300’ün üzerindedir. Belek’in Antalya’ya uzaklığı sadece 30 kilometredir.

Belek’te bulunan golf sahaları, özellikle Avrupalı golfçüler tarafından beklenen standartlara sahiptir. Sayıları gitikçe artan golf sahaları, yılın on iki ayı golf oynama imkanı sunmaktadır.

Bunun yanısıra Belek, futbolun kalbinin attığı bir yerdir. Yerli ve yabancı birçok futbol kulübü, burada kamp çalışmaları yapmaktadırlar.

 

En Son Yazılanlar