11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Alanya

Alanya

Alanya, antik dönemlerde korsanlara, Bizans döneminde ise derebeylerine ev sahipliği yapmış. Anadolu Selçukluları döneminde ise başkent olmuş. Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Alanya, önemli bir turizm merkezidir. Avrupa’nın birçok ülkesinden 10 binden fazla yabancı buraya yerleşmiştir. Alanya arkasını Toros Dağları’na dayamış küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Bu konumu ile de tarih boyunca, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar için Akdeniz’de önemli bir kale görevi yapmıştır. Şehrin bugünkü sembolleri olan Kızıl Kule, Tersane ve Alanya Kalesi Selçuklular döneminde yapılmıştır.

Alanya ismi Selçuklular zamanında konmuş. Buraya Alaeddin Keykubad’ın isminin farklı bir şekli olan Alaiye adını vermişler. Bir söylentiye göre Atatürk buraya geldiğinde yapılan telgraf haberleşmesinde Alaiye kelimesi Alanya şeklinde yazılmış. Sonra da bu şekilde kalmış.

Antik dönemde Alanya, Pamfilya ile Kilikya arasında bulunuyormuş. Herodot’a göre Truva savaşından sonra Anadolu’ya dağılan insanların bir kısmı buraya yerleşmiş.

MÖ dördüncü yüzyılda Persler yerleşmiş buraya. Arkasından korsanlar ele geçirmiş. Sonra da şehir Romalılar’ın olmuş. Selçuklular Alanya’yı ele geçirince burayı kışlık saray yapmışlar. Alaaddin Keykubat zamanında şehir çok gelişmiş. Bugünkü kale, tersane ve hala ayakta olan yapıların çoğu o dönemdendir. Alanya, Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Alanya’nın 25 kilometre batısında bulunan İncekum Plajı’nın altın sarısı kumları olağanüstü inceliktedir ve vücuda yapışmayan türdendir. Buraya İncekum denmesi bu yüzdendir. 1 kilometre uzunlukta, geniş bir koyun içindedir.

Damlataş Mağarası, Alanya’nın içinde, deniz kıyısında bir mağaradır. Liman inşaatı yapılırken taş olacağı olarak kullanılan alanda patlatılan dinamitler sonucu farkedilmiştir. Mağarada birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikit bulunmaktadır.

Fosforlu Mağara, yarımadanın Damlataş yamacında, küçük teknelerin içine girebildiği bir deniz mağarasıdır. Mağaranın zemini, geceleri ay ışığında fosfor gibi parlar. Bu parıltı gündüzleri de görülebilir.

Alanya’nın kuzeydoğusunda bulunan Kadıini Mağarası, Damlataş mağarasından üç kat daha büyük sarkıt ve dikitlere sahiptir. 20 bin yıl önce insanlar burada yerleşmişler.

Alanya Kalesi Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Surları 7 kilometreye yakındır. Kalede 83 kule ve 140 burç bulunuyor. Şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere kalede 400’e yakın sarnıç yapılmıştır.

Limanda bulunan Kızıl Kule, şehrin sembolüdür. Burası da Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. İnşaat sırasında yukarılara taş blokları taşımak zor olduğundan ,üst kısım pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmış. Bu yüzden de Kızılkule adını almış. Kule duvarlarında antik dönemden kalam mermer bloklar göze çarpıyor.

Kızılkule’nin yanında bulunan Tersane de Selçuklular dönemindendir ve Selçuklular’ın Akdeniz’deki ilk tersanesidir. Kemerli beş gözü bulunan tersanenin deniz cephesi 57 metredir. Giriş kapısında Sultan Keykubat’ın arması bulunuyor.

En Son Yazılanlar