12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kaş

Kaş

Hemen karşısında bulunan Yunanistan’ın Meis Adası’na en yakın noktada Kaş bulunmaktadır. Teke Yarımadası’nın güney ucunda bulunan adanın Kaş’a uzaklığı sadece 2 kilometredir. Kaş, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Batısında Fethiye doğusunda ise Demre bulunmaktadır. Tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile önemli bir turizm bölgesi olan Kaş’ın sahil uzunluğu 70 kilometreyi bulmaktadır.

Oysa kısa bir süre öncesine kadar arkası dağlarla çevrili olan küçük bir balıkçı kasabasıymış. Turizmin gelişmesi ile birlikte büyüyen Kaş bugün yine dar sokakları, büyüklü küçüklü koyları, tarihi geçmişi ve şirin çarşısı ile Akdeniz ruhunu sürdürüyor. Deniz dışında Kaş’ta, yamaç paraşütü, dalış, tırmanış ve trekking gibi doğa sporlarını yapmak mümkün.

Kaş’ın bir özelliği de dalgıçlar için apayrı bir sualtı dünyasına sahip olması. İkinci Dünya Savaşı sırasında düşen bir İtalyan uçağı batığı ve Osmanlı döneminden kalan amfora ve çapalar dalış severleri kendine çekiyor.

Kaş’ta deniz, güneş ve kumun dışında görülecek yerler de var. Bunlardan biri Kıbrıs Kanyonu’dur. Bu kanyon tırmanış ve yürüyüş yolları ile doğa tutkunlarının en fazla tercih ettiği yerlerden biri. Yaklaşık 4 kilometrelik bir parkuru var.

Gömbe Yaylası’nda bulunan Uçarsu Şelalesi, 60 metre yükseklikten düşüyor. Kaş’a 60 kilometre uzaklıkta bulunan Gömbe Yaylası, doğal güzelliği ve kilise kalıntıları ve lahitlerden oluşan tarihi eserleri ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Kaş’ın çevresinde irili ufaklı birçok antik şehir bulunmaktadır. Andriake antik liman şehrinde agora, çeşme, sarnıç ve su kemerleri bulunuyor. Xanthos antik şehrinde Likya’nın büyülü tarihinden izler var. Phellos antik şehrinde fazla kalıntı yok ama doğal güzellikleri mutlaka görülmeli. Burada kaya mezarları ve lahitler üzerlerindeki kabartmalar dikkat çekiyor. Isinda halkının yaşadığı antik şehirde, sur duvarları, sarnıçlar ve anıt mezarlar yer alıyor. Antiphellos antik şehri Likya’nın en zengin şehirlerinden biri. Burada antik dönemden zengin kalıntılar bulunuyor. Kaş’ın biraz dışında bulunan Kyaneai antik şehirde MÖ dördüncü yüzyılda yerleşim varmış. Kütüphanesi, tiyatrosu, sur duvarları, sarnıcı, hamamı ve mezarlığı bugün görülebilir.

Kaş’a 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Kalkan eski bir Rum balıkçı köyüdür. Beyaz boyalı evleri, çiçeklerle süslü pencereleri, dar sokakları, küçük barları, yat limanı, küçük pansiyonları ve butik otelleriyle sakin bir tatil vadediyor.

En Son Yazılanlar