11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi, Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunmaktadır. Erzurum’dan Uzundere ilçesine 85 kilometre, buradan da Tortum Şelalesine 35 kilometre bir yol var. Tortum Çayı burada Tortum Gölü’nü oluşturmaktadır. 1700’lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü’nün batısında bulunan Kemerlidağ’da meydana gelen bir heyelan Tortum Çayı’nın önünü kapatmış ve bu şekilde Tortum Gölü oluşmuştur. Gölün uzunluğu 10 kilometreyi buluyor. Genişliği ise 100 metre ile 1 kilometre arasında değişiyor. Gölün derinliği 40-50 metre arasındadır.

Tortum Şelalesi, Tortum Gölü’nün kuzey ucundaki heyelan kütlesini aşarak düşmesi ile oluşmaktadır. Tortum Şelalesi, heybetli görüntüsü ve yüksek akış hızı ile göz doldurmaktadır ve Tortum Gölü ile birlikte etkileyici bir bütünlük içindedir.

Tortum Şelalesi 48 metre yükseklikten düşüyor ve genişliği yaklaşık 22 metredir. Tortum Çayı daha ileride önce Oltu Çayı ile arkasından Çoruh Nehri ile birleşir ve Karadeniz’e dökülür. Tortum Şelalesi hem ülkemizin hem de Avrupa ve Asya kıtalarının en yüksek şelalesidir. Oluşumu açsından dünyanın ikinci, yüksekliği bakımından ise dünyanın üçüncü şelalesidir.

Tortum Şelalesi, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Düşen sular yukarıda harika bir gökkuşağı oluştururken, aşağıda da koca bir Dev Kazanı meydana getirmektedir. Şelalenin aktığı yerden dipte bulunan Dev Kazanı’na demir korkuluklu, çok uzun taş merdivenlerle iniliyor. Buraya bir izleme balkonu yapılmış. Buradan Tortum Çayı ahşap köprüden geçiliyor ve karşı tarafta bulunan merdivenlerden tekrar yukarıya çıkılıyor. Rivayete göre bu şekilde şelaleden geçenlerde nefes darlığı ve kalp rahatsızlıkları önleniyormuş.

Bahar aylarında suyun şiddeti arttığından izleme balkonunda bulunanlar ıslanabiliyor. Tortum Şelalesi, doğa ile içiçe olmak isteyenler için hayranlık uyandıran bir görüntüye sahip. Bölge halkı Tortum Şelalesi’ne öz Türkçe karşılığı olan sudökülen diyor.

Şelalenin aktığı yerde ayrıca çok güzel piknik alanları ve yürüyüş yolları bulunuyor. Tortum Şelalesi, birinci derece SİT alanı ilan edilmiş.

Tortum Şelalesi’ni besleyen Tortum Çayı’na 1960 yılında bir hidro elektrik santrali yapılmış. Bu santral yüzünden bir dönem şelalenin suları kısıtılı akıtılmış. Şimdi şelaleyi besleyen çay dört mevsim akmaktadır. Özellikle ilkbahar aylarında Tortum Çayı’nda rafting yapılabiliyor.

En Son Yazılanlar