12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Prens Adaları

Prens Adaları

Prens Adaları, Marmara Denizi’nde İstanbul’un Anadolu Yakası’nın güneyinde bulunan ve büyüklü küçüklü 9 ada ve kıyıya yakın iki kayalıktan oluşan adalar grubudur. Bu adalardan, büyüklük sırasına göre Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedefadası’nda yerleşim bulunmaktadır. Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’nda ise bir yerleşim yoktur.

Jeolojik olarak bu adalar topluluğu, Kocaeli Yarımadası’nın batısındaki uzantıdır. Büyükada ve Heybeliada’nın dörder, Kınalı’nın üç tepesi bulunuyor. Diğer adalar tek tepelidir. İstanbul’a en yakın ada Kınalıada, en uzak ada ise Tavşanadası’dır. Yassıada ile Sivriada hariç tutulursa, en batıdaki Kınalıada’dan en doğudaki Sedef Adası’na kadar adalar 12 kilometrelik bir çizgi üzerindedir.

İki kayalıktan Bostancı’ya yakın olanı Yıldız Kayalığı, Maltepe’ye yakın olanı ise Dilek Kayalığı’dır.

Roma İmparatoru Constantinus, 330 yılında İstanbul’u başkent yapınca, adalar hem sürgün yeri hem de manastırlar bölgesi olarak kullanılmış. 500’lerin sonuna doğru İmparator İkinci Justin, Büyükada’da bir saray yaptırmış. Arkasından ardarda manastırlar ve kiliseler yapılmış. Karaya en yakın ada olan Kınalıada, sürgünlerde en çok tercih edilen yer olmuş. Bizans Dönemi’nde prensler bu adalara sürgüne gönderildiği için adaların ismi Prens Adaları olarak kalmıştır.

Bizans İmparatoru Romanus Dyojen Malazgirt Savaşı’nda kaybedince gözlerine mil çekilerek Kınalıada’daki manastıra sürgün edilmiş. Diyojen burada ölmüş.

Adaların Osmanlı’nın egemenliğine geçmesi İstanbul’un fethinden 42 gün önce olmuştur. Fetihten sonra manastırlar boşaltılmış ve Rum halkı göçmüştür.

Heybeliada’da bulunan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, Ümit Tepesi’nde bulunmaktadır. Burası Atina İlahiyat Fakültesi’nin sonra kurulan ilk akademik okul olma özelliğini taşıyor. Heybeliada Ruhban Okulu, dokuzunca yüzyılda inşa edilen Aya Triada Kilisesi’nden dönüştürülmüştür.

Büyükada Rum Yetimhanesi, dünyanın en büyük ahşap binası olarak kabul edilmektedir. Büyükada’da Manastır Tepesi’nde, ondokuzuncu yüzyılın sonunda bir Fransız şirketi tarafından otel olarak yapılmış, ancak otel izni alınamamıştır. Mimarı, kültürümüze duyduğu saygı ile binayı ahşap olarak tasarlamıştır.

Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Tepesi ve Aya Yorgi Kilisesi de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Burgazada’da Büyük İskender’in generallerinden birisi kale yaptırmış. Adanın ismi de buradan geliyor. Ünlü edebiyatçımız Sait Faik de burada yaşamış. Oturduğu köşk bugün müzeye çevrilmiş.

Ünlü Rus dervrimci Torçki de Stalin tarafından ülkesinden sürgün edildiğinde dört buçuk yıl Büyükada’da yaşamıştır.

En Son Yazılanlar