11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Manyas Gölü

Manyas Gölü

Manyas Gölü, Balıkesir’in Bandırma ilçesi sınırları içindedir. Marmara Denizi’nin güneyinde bulunan Mayas Gölü, Uludağ ile Biga Yarımadası arasında yer alan bir çöküntü alanında bulunmaktadır. Doğu batı yönünde gölün uzunluğu 20 kilometre genişliği ise 14 kilometredir.

Manyas denince akla hemen Kuşcenneti gelir. Manyas Gölü’nün diğer adı da Kuş Gölü’dür. Göl aşırı kil taşıdığından görüntüsü hep bulanıktır ancak ekolojik yönden tam bir besin kaynağıdır. Bir tatlı su gölü olan Manyas Gölü’nün en derin yeri 4 metre kadardır. Ortalama derinlik 1-2 metre civarındadır.

Hemen her ilkbahar mevsiminde gölün suları yükselir, yazın ise geri çekilir. Bu yükselme ve çekilmeler her yıl tekrarlanır.

Gölü besleyen iki dere bulunuyor. Bunlar kuzeydeki Sığırcı Deresi ve güneydeki Kocaçay Deresi’dir. Gölün kıyıları sazlık, kamışlık ve çayırlıktır. Yazın suların çekildiği bölgelerde sebze tarımı yapılır. Bir kısım alanlar ise çeşitli ve gür bitki örtüsü ile kaplanır. Bitki örtüsü ve hayvan varlığı açısından gölün en zengin bölgesi Sığırcı Deresi’nin oluşturduğu deltadır. Kuş Gölü’nün kuzeydoğu kıyılarındaki topraklar, binlerce kuşun gübresiyle zenginleşir ve yazın sular çekilince gür ve yüksek otlarla kaplanır. Söğütlük ve sazlık olan bu bölge 1959 yılında Kuşcenneti Milli Parkı yapılmış ve korumaya alınmıştır. Burada kuş gözlem kulesi ve ziyaretçi merkezi bulunmaktadır.

Kuşcenneti’nin Milli Park olarak belirlenmesi, burada barınan zengin kuş toplulukları yüzündendir. Ülkemizdeki milli parklar içinde en küçük olanı burasıdır. Ancak küçük olmasına rağmen, Kuşcenneti en fazla ziyaretçi çeken milli parklardan biridir. Burasının tanıtımı amacıyla 1987 yılından beri her yıl düzenli olarak bir festival düzenleniyor.

1977 yılında gölün tamamı yaban hayatı koruma alanı ilan edilmiş. 1981 yılında da Milli Park ve çevresi SİT alanı yapılmış. 1994 yılında ise göl, ülkemizdeki ilk beş Ramsar alanından biri olarak seçilmiştir. Ramsar alanı, Ramsar söleşmesi ile koruma altına alınmış sulak alanlardır.

Kuşcenneti Milli Parkı, burada bulunan kuş zenginliği ve parkın başarılı koruma uygulaması nedeniyle, 1976 yılında Avrupa Konseyi tarafından ödüllendirilmiştir. Daha sonra dört defa daha bu ödül alınmıştır. 2006 yılında buradaki bölge tamamen Milli Park alanı içine alınmıştır.

En Son Yazılanlar