11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Harput

Harput

Elazığ yakınlarında antik bir şehir olan Harput’un geçmişi çok eskilere uzanır. Burada ele geçirilen kalıntılar dört bin yıl öncesinden yaşam izleri taşımaktadır. Buranın ilk sakinleri Hurriler’dir. Arkasından Hittitler yerleşmiş bölgeye. Daha sonra Urartular gelmişler. Bir açık hava müzesini andıran Harput, camileri, kilisesi, kalesi ve Buzluk Mağarası ile bugün önemli bir turizm merkezidir.

Türkler 1085 yılında Harput ve çevresini ele geçirmiş. İlhanlılar, Dulkadiroğulları, Akkoyunlular ve Safeviler arka arkaya bölgede egemen olmuşlar. Çaldıran Savaşı ile de Osmanlılar fethetmişler bölgeyi.

Harput’un en dikkat çeken turistik bölgesi Harput Kalesi’dir. Kale Urartular zamanında yapılmış. Urartular MÖ dokuzuncu yüzyıldan altıncı yüzyıla kadar başkenti Tuşpa (Van) olan bir devlet kurmuşlar. Urartular, Asurlular’ın saldırılarından korunmak için bu kaleyi yapmışlar. Kale ovayı tepeden gören dik ve kayalık bir bölgeye yapılmış. Daha sonra Roma, Bizans ve Arapların eline geçen Harput Kalesi birçok defa onarımdan geçmiş. Kalenin içinde, Urartular döneminde kayalar oyularak yapılmış odalar ve gizli geçitler bulunuyor. Rivayete göre kale yapılırken harcına su yerine süt katılmış. Bu nedenle kaleye Süt Kalesi dendiği de oluyor.

Harput’un görülecek yerleri arasında camiler de bulunuyor. Artuklular tarafından 1157 yılında yaptırılan Ulu Camii, Osmanlı dönemi camilerinin en güzel örneği olan Kurşunlu Camii, Artukoğulları döneminde yapılan Alacalı Camii ve Pervane Ağa tarfından 1559 yılında yaptırılan Ağa Camii önemli tarihi eserledir.

Bir başka tarihi eser ise Harput Kalesi’nin sol yanında yer alan Meryem Ana Kilisesi’dir. 179 yılında yapılmış olan bu kilise, arkasını kalenin kaya kütlesine dayamıştır. Kayalıklara gömülü gibi durur. Anadolu’daki en eski dini yapılardan biri olan burada, ilk yapıldığı dönemde kaledeki putlar saklanıyormuş. Hıristiyanlığın yayılması sırasında bu yapı kiliseye dönüştürülmüş.

Harput’un en turistik yerlerinden biri de Buzluk Mağarası’dır. Harput’un kuzeydoğusunda Elazığ’a 11 kilometre uzaklıkta bulunan Buzluk Mağaraları’nın içinde sarkıt ve dikitler ve bazı kısımlarında bal peteği şeklinde buz tabakaları bulunuyor. Mağara içinde kış aylarında sıcak hava oluşmaktadır. Merdiven basamakları aydınlatılan mağara içinde dolaşmak mümkündür.

Harput mutfağının lezzetleri başında İşgene, Harput köftesi, pestilli yumurta, taş ekmeği ve kalbur dolması gelmektedir.

En Son Yazılanlar