11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Isparta il sınırları içinde yer alan ve Göller Bölgesi’nin en büyük doğal zenginliklerinin başında gelen Eğirdir Gölü, kuzeyden güneye uzanan büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında bulunmaktadır. Tektonik bir göl olan Eğirdir Gölü, 468 killometrekaredir ve ülkemizin en büyük dördüncü gölüdür.

Eğirdir Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 900 metre olup derinliği ortalama 14 metreyi bulmaktadır. Gölün kuzey güney uzunluğu 50 kilometre genişliği ise en fazla 15 kilometredir.

Eğirdir Gölü’nde, karaya bir karayoluyla bağlanmış olan iki küçük ada bulunmaktadır. Bunlardan biri Can Ada diğer ise Yeşil Ada’dır.

Can Ada 7 dönüm olan ve üzerinde bir yerleşim alanı olmayan küçük bir adadır. Genellikle piknik alanı oalrak kullanılır ve çadır ve karavan turizmi için çok uygundur. Can Ada Atatürk’ün burayı ziyareti sırsasında kendisine hediye edilmiş. Daha sonra Atatürk’ün mirasçılarına kalmış, onlardan da Eğirdir Belediyesi’ne geçmiştir.

Yeşil Ada (Nis Adası) ise Eğirdir’in en güzel turizm bölgesidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra üzerinde bulunan Roma döneminden kalma Aya Stefanos Kilisesi ile tarihi zenginliğe de sahiptir. Yeşi Ada üzerinde yabancı ve yerli ziyaretçilere hizmet veren balık lokantaları bulunmaktadır. Ayrıca burada ev pansiyonculuğu da gelişmiştir. Dünyanın ilk rahibeleri bu adada yaşamıştır. Adanın tarihi MÖ 2000’lere kadar uzanır. Yakın zamanda anakara ile birleştirilmiştir. Adada bir de MÖ dördüncü yüzyılda yapıldığı sanılan kale bulunuyor.

Eğridir Gölü’nün kuzey tarafında Hoyran Boğazı ile ayrılan küçük bir göl daha bulunuyor. Bu gölün ismi Hoyran Gölü’dür. Asıl Eğirdir Gölü güneydeki daha büyük göldür.

Eğridir Gölü genelde camgöbeği rengindedir, ancak bazı günler ve saatlerde göl çok daha farklı renklere bürünür. Bu yüzden de halk arasında bu göl yedi renkli olarak anılır. Suyu çok yumuşaktır. Altınkum plajı, okyanus kumlarını aratmayan bir kumsala sahiptir ve mavi bayraklıdır.

Göl, 25 kilometre uzunluktaki bir kanalla güneydeki Kovada Gölü’ne bağlanır. Eğirdir Gölü hem bu küçük gölü besler hem de çevredeki tarım alanlarının su ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda Isparta’nın içme suyu ihtiyacının da bir bölümü buradan sağlanır.

Alışveriş için en uygun olan şey Isparta’ya özgü, gül reçeli, gül suyu ve gül sabunu gibi gül ürünleridir. Ayrıca el dokuması Isparta halıları çok güzel bir seçenektir.

En Son Yazılanlar