11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Demre

Demre

Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Demre, ya da antik dönemdeki ismi ile Myra, MÖ beşinci yüzyılda kurulmuş. Şehrin asıl zenginleşmesi Roma egemenliği döneminde olmuş. Hristiyanlığın yayılma döneminde de önemli bir merkez olmuş burası. Aziz Pavlus MS 60 yılında Roma’ya giderken burayı da ziyaret etmiş.

Bizans döneminde Demre, hem idari açıdan hem de dini açıdan önemli bir merkez olmuş. Bir dönem piskoposluk merkezi de olmuş. Bugün bütün dünya çocuklarının Noel Baba’sı olarak tanınan Aziz Nicholaos da dördüncü yüzyılda burada piskoposluk yapmış. O yıllarda Demre Likya’nın başkentiymiş.

Aziz Nicholaos halka kendini çok sevdirmiş. İnancı yüzünden de çok acılar çekmiş. Demre o zamandan sonra hep haç için gelinen bir yer olmuş. Bu açıdan Demre, hıristiyan dünyasının her bakımdan ilgisini çekmiş. Aziz Nicholaos gemicilerin, ağır işlerde çalışan işçilerin ve çocukların koruyucu azizidir.

Altıncı yüzyılda Aziz Nikolaos öldüğü zaman, onun adına Aziz Nikolaos Kilisesi yapılmış. Bugünkü kilisenin temelleri ise sekizinci yüzyılda atılmış. Onbirinci yüzyılın sonlarında da buraya bir manastır eklenmiş.

Ondokuzuncu yüzyıln ikinci yarısında Rus işgali sırasında Rus Çarı bu binayı ve etrafında bulunan binaları satın almış ve hemen onarım çalışmaları başlatmış. Bu restorasyon çalışmalarının iyi yapıldığı söylenemez. Üstelik binaya bir de çan kulesi eklenmiş. Aziz Nicholaos Rusya’da çok kutsal kabul ediliyor.

Şimdi Demre’de her yıl 6 Aralık günü Noel Baba etkinlikleri yapılmaktadır. Aziz Nicholaos’un kemikleri kilise içinde bulunan mermer bir mezarda saklanıyormuş. Ancak bazı kemikler İtalyanlar tarafından kaçırılmış ve Bari’ye götürülmüş.

Ne yazık ki Demre’de, antik dönemden günümüze fazla eser ulaşamamıştır. Likya’nın en büyük tiyatrosu olan ve dağın eteklerine kurulu antik tiyatro bugün hala ayaktadır. Bu tiyatro aynı zamanda Likya’nın en iyi korunmuş tiyatrosudur. 29 oturma sırası bulunan ve 10 bin seyirci kapasitesi olan tiyatro bugün de bazı festivaller ve oyunlar için kullanılmaktadır.

Tiyatronun üzerinde bulunan akropol ise büyük ölçüde hasar görmüştür. Tiyatronun yakınında bulunan kalıntıların hamam ve bazilika olduğu sanılıyor. Tiyatro binası da yüzlü yılların başında bir depremle yıkılmıştır. Ancak daha sonra yeniden yapıldığı sanılıyor.

En Son Yazılanlar