11152018Prş
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Ülkemizin jeolojik yapısı mağara oluşumuna çok uygundur. Topraklarımızın beşte ikilik bir bölümü mağara gelişimine uygun eriyebilir kayalardan oluşuyor. Bu yüzden de ülkemizde çok sayıda mağara bulunmaktadır. Bunların büyük bir bölümü Güney Anadolu’dadır.

Bu mağaralardan biri olan Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesine 3 kilometre uzaklıkta, deniz kenarında bulunan bir mağaradır. 1948 yılında Alanya’da iskele yapılırken, taş ocağı olarak belirlenen bir alanda patlatılan bir dinamit sonrasında Damlataş Mağarası tesadüfen bulunmuştur. İçinde birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikit bulunan bu mağara hemen koruma altına alınmıştır.

Mağarada bulunan bu eşsiz sarkıt ve dikitlerin 15-20 bin yıl önce meydana geldiği sanılıyor.

Daha sonra yapılan tıbbi çalışmalarla bu mağaranın nefes darlığına iyi geldiği tespit edilir. Bu mağaranın astıma iyi gelen şu dört niteliği bulunuyor: normalden sekiz kat fazla karbondioksit, yüksek oranda rutubet, alçak sükunet ve radyoaktivite. Bunlardan ilk ikisinin nefes darlığına iyi geldiği, diğer ikisinin ise yardımcı unsur olduğu kabul edilmektedir.

Yapılan tanıtım çalışmalarının arkasından Alanya’da bir canlılık başlar. Bu şekilde Alanya’da turizmin ilk temelleri atılmış olur. Damlataş Mağarası, ülkemizin turizme açılan ilk mağarasıdır.

Alanya bol yağış alan bir bölge. Bu yağmurların bir kısmı kalker ve kireç taşından oluşan bölgeleri eriterek büyük boşluklar oluşturmuş. Erimeler sırasında bu boşluklara sızan damlacıklar düşerken hem yukarıda hem de düştüğü yerlerde donarak, yukarıdan aşağı sarkıtlar, yerden yukarı doğru ise dikitler oluşturmuş. Bu sarkıt ve dikitler çoğu yerde birleşerek sütunlar meydana getirmiş. Bu damlama özelliğinden dolayı da mağaraya Damlataş Mağarası adı verilmiş.

Mağaranın girişinde boyu 30 metreyi, eni 14 metreyi bulan bir geçit var. Geçidin yüksekliği 15 metre. Bu silindirik geçitte renagrenk sarkıt ve dikitler görenleri büyülüyor. Mağara içindeki ısı, yaz kış 23 derece civarında. Mağara boşluğunun büyüklüğü 200 metrekare civarında. Sarkıt ve dikitler bugün de oluşmaya devam etmektedir. Yılın ortalama sekiz ayında damalamalar sürüyor.

Mağaranın yan duvarlarındaki kalınlık 10 metreyi buluyor. Bu yüzden de mağara bir çökme riski taşımıyor.

En Son Yazılanlar