12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Cumalıkızık

Cumalıkızık

Köyün kuruluşu 1300’lü yıllara kadar uzanır. O yıllarda bir vakıf köyü olarak kurulmuş ancak tarihi dokusu bugüne kadar çok iyi korunmuş. Osmanlı erken dönem kırsal bölge mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Cumalıkızık Köyü bu özelliği ile çok fazla ilgi çekmekte ve ziyaret edilmektedir.

Köy 270 hanelidir. Bu evlerden 180’inde hala oturulmaktadır. Kalanlar da restore edilmeye çalışılıyor. Burada yaşıyan bazı aileler yüzyıllardan beri buradan ayrılmamış.

Uludağ’ın etekleri ile geniş vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verimiştir. Cumalıkızık, Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulan beş kızık köyünden biridir. O yıllarda cuma namazı için diğer kızık köylüleri bu köyde toplandığından köyün ismi Cumalıkızık olarak kalmıştır. Bir başka riaveyete göre Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey, bu köyün kurulması cuma gününe denk geldiği için köye Cumalıkızık ismini vermiştir.

Bugün köyün meydanında Cumalıkızık Etnografya Müzesi bulunuyor. Bu müzede köyün geçmişini yansıtan eşyalar sergileniyor.

Cumalıkızık evlerinin mimari şekli genelde üç katılıdır ve moloz taş, ağaç ve kerpiç kullanılarak yapılmıştır. Evlerin üst katlarında bulunan pencereler kafesli veya cumbalıdır. Evlerin ana giriş kapılarında bulunan tokmaklar ve kulplar dövme demirden yapılmıştır. Evler sarı, mavi, beyaz, mor, rengarenk boyanmıştır. Evlerin arasındaki sokaklar çok dardır ve kaldırım yoktur. Sokaklar taş döşelidir. Köyde Cin Aralığı denilen bir sokak, söylentiye göre dünyanın en dar sokağıdır.

Köyün camisi, caminin yanında bulunan Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı döneminden kalma eserlerdir. Köyde ayrıca Bizans döneminden kalan bir de kilise kalıntısı bulunuyor.

Köyün güzelliği ve tarihi yapısı yüzünden Cumalıkızık Köyü’nde sık sık dizi ve film çalışmaları yapılıyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan Kuruluş dizisi ile Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kurtuluş dizisi burada çekilmiştir.

Köyde bol miktarda narenciye, ceviz ve kestane ağaçlarına rastlanır. Çevresi 6 metreyi bulan Anıt Çınar da görülmesi gereken bir ağaçtır. Ayrıca burada Haziran ayında Ahududu Şenliği yapılmaktadır.

Cumalıkızık Köyü’nün geçim kanağını turizm oluşturuyor. Hemen hemen bütün evlerde ya meyve sebze, reçel, şifalı bitkiler, ekmek ya da hediyelik eşya satılıyor. Tertemiz hava, eski ahşap evler, taş döşeli sokaklar, rengarenk çiçekler, ormanlık alan ve dere kenarında piknik keyfi oldukça çarpıcı seçenekler.

2014 yılında Bursa ile birlikte Cumalıkızık Köyü UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

En Son Yazılanlar